fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Krasnodębska-Tomkiel pokieruje UOKiK

Archiwum
wymiana prezesa urzędu antymonopolowego. Wczoraj odwołany został dotychczasowy szef Marek Niechciał
Tej zmiany spodziewano się od dawna, choć nikt nie przewidział, że dojdzie do niej akurat wczoraj. Premier Donald Tusk odwołał dotychczasowego szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marka Niechciała i powołał na jego miejsce Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel, dotąd wiceprezesa UOKiK. Z wykształcenia prawnik, związana z urzędem od 1998 r., nadzorowała departamenty Ochrony Konkurencji, Prawny i Orzecznictwa Europejskiego oraz Nadzoru Rynku.
Zgodnie z ustawą antymonopolową stanowisko prezesa UOKiK nie jest kadencyjne – w każdej chwili może go powołać lub odwołać szef rządu. To oznacza, że teoretycznie szef urzędu może sprawować swoją funkcję nawet jeden dzień. Marek Niechciał był najkrócej urzędującym prezesem UOKiK – kierował urzędem niespełna 14 miesięcy. Poprzedni, Cezary Banasiński, sześć lat. Nazwisko Krasnodębskiej-Tomkiel padało wcześniej na nieoficjalnej giełdzie następców Niechciała, choć spodziewano się, że stanowisko to przypadnie raczej kandydatom związanym z PSL.
Atutem nowej pani prezes ma być jej merytoryczne przygotowanie i doświadczenie. Wśród ekspertów pytanych przez „Rz” dominuje opinia, że Krasnodębska-Tomkiel może odegrać w UOKiK podobną rolę jak Anna Streżyńska w UKE, a jej awans związany jest z faktem, że urząd ma w najbliższym czasie do rozwikłania kilka ważnych kwestii dotyczących m.in. stoczni, autostrad czy Pekao.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA