fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Pamiętajmy - już dzisiaj Światowy Dzień Bez Tytoniu

Fotorzepa, MW Michał Walczak
31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Nałóg powoduje, że co 6 sekund umiera 1 osoba. U nas pali co trzeci Polak. Połowa palaczy umrze między 35 a 60 rokiem życia.
Prawie 14 proc. jedenastoletnich dzieci próbowało palić. Część nie przestaje.
Hasło tegorocznych obchodów upływa pod hasłem "Młodość bez papierosa". Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest on obchodzony co roku 31 maja. W tym roku zwracamy uwagę na palenie wśród dzieci i młodzieży.
90 proc. palaczy rozpoczyna palenie przed 21 rokiem życia, a blisko 60 proc. polskich dzieci w wieku 13-15 lat ma już za sobą pierwsze eksperymenty z papierosem. Wiele spośród nich stanie się regularnymi palaczami.
Polacy należą do światowej czołówki. 10 mln osób wypala rocznie około 90 mld sztuk papierosów. Przeciętnemu palaczowi wystarczy od 11 do 20 papierosów dziennie.
Światowy Dzień Bez Tytoniu, to dzień kiedy palacz może się przebadać. Dorośli palacze będą mogli skorzystać m.in. z ulicznej poradni pomocy palącym oraz z innych stoisk, na których będzie można skorzystać z bezpłatnych badań: pomiaru cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi, pomiaru ciśnienia tętniczego, tlenku węgla w wydychanym powietrzu, badania pojemności płuc, pomiaru masy ciała i wzrostu.
Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA