fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Małe firmy w USA zatrudniają w tempie nie mniejszym od średnich i dużych

Bloomberg
Amerykański drobny biznes zwiększa zatrudnienie w tempie nie mniejszym od średnich i dużych firm – wynika z najnowszych danych National Federation of Independent Business. Mimo kolejnego sygnału świadczącego o tym, że największa gospodarka świata ciągle nie traci wigoru, właściciele małych firm nie podzielają optymizmu.

"Proces tworzenia miejsc pracy przebiega we właściwym kierunku" – czytamy w konkluzji raportu NFIB, opublikowanego po przebadaniu sytuacji w 635 losowo wybranych małych firmach w całych Stanach Zjednoczonych. Wynika z niego, że w listopadzie właściciele małych przedsiębiorstw dodali średnio 0,24 miejsc pracy na każdą firmę, co było największym odczytem wskaźnika od lutego 2006 roku. Jednocześnie jednak publikowany przez NFIB Small Business Optimism Index obniżył się w grudniu o 1,3 punktu do 94,8 pkt., co przypisano obawom przed zwolnieniem gospodarki. W poprzednich miesiącach nie odnotowano znaczących zmian. Z badań wynika także, że pracodawcy mają kłopoty ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. 55 właścicieli małych firm deklarowało w minionym miesięcy bądź przyjęcie do pracy, bądź chęć zatrudnienia nowych osób, ale aż 47 proc. z tej grupy skarżyło się na brak odpowiednich kandydatów. "Niemożność znalezienia wykwalifikowanych osób stała się plagą drobnego biznesu" – czytamy w raporcie NFIB.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach aż 27 proc. ankietowanych posiadało wolne miejsca pracy, na które nie było w stanie przyjąć nikogo odpowiedniego.

Raport NIFB świadczy też rosnącej presji płacowej. Aż 23 proc. właścicieli małych firm przyznało się do podwyższenia pensji swoim pracownikom, co jest w obecnym cyklu ekonomicznym wysokim wskaźnikiem.

Dane z małych firm potwierdziły inne pozytywne informacje napływające z amerykańskiego rynku pracy. W listopadzie bezrobocie w USA utrzymało się na poziomie 5,0 proc., a gospodarka utworzyła 211 tys. miejsc pracy w sektorach pozarolniczych. Liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne wyniosła 7,9 miliona, z czego 2,1 miliona to osoby nie posiadające zatrudnienia od co najmniej roku. Natomiast w październiku (ostatnie dostępne dane) na rynku znajdowało się 5.4 miliona ofert pracy – o 3,6 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA