fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Urzędy miast niedostępne dla niewidomych

Nie tylko "prawdziwy" urząd musi być przystosowany dla niepełnosprawnych.
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Serwis Widzialni (www.widzialni.eu) przeprowadził kolejny audyt dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych. Niewidomi i niedowidzący przeprowadzili test stron internetowych największych urzędów miast w Polsce. Żaden z testowanych serwisów nie uzyskał oceny dobrej.
W teście oprócz programów czytających dla niewidomych wykorzystano programy powiększające, używane przez osoby niedowidzące. W testach wzięły udział osoby o różnym stopniu dysfunkcji wzroku i różnym stopniu zaawansowania w posługiwaniu się Internetem.
Test został podzielony na dwie części. Pierwsza część polegała na sprawdzeniu elementów serwisu kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania programów czytających oraz wybranych elementów strony, usprawniających pracę osobom niedowidzącym.
W drugiej części testujący miel! i do wykonania kilka zadań jakie zazwyczaj wykonują użytkownicy w serwisie miejskim: mieli odnaleźć w serwisie: numer telefonu do sekretariatu prezydenta, listę szkół podstawowych, oświadczenia majątkowe radnych, informację o liczbie mieszkańców miasta, stronę BIP.
Najlepiej radziły sobie osoby niedowidzące korzystające z oprogramowania powiększającego. Dla tych osób jedną z najważniejszych cech serwisu jest zachowanie odpowiedniego kontrastu między tekstem a tłem strony internetowej. Ważne jest również, aby w serwisie nie występowało zbyt wiele różnych krojów i stylów czcionek.
Dla osób niewidomych lub niedowidzących korzystających z oprogramowania czytającego jednymi z najważniejszych elementów serwisu są: poprawnie opisany tytuł strony i nagłówki, oraz odpowiednio opisane linki i pola formularzy.
Serwisy internetowe najważniejszych urzędów miast w Polsce nie zdały egzaminu. Administracji publicznej pozostały jedynie dwa lata na dostosowanie serwisów do wymagań Unii Europejskiej. W 2006 roku Polska wraz z innymi krajami członkowskimi podpisała Deklarację Ministerialną, w której Komisja Europejska nakłada obowiązek dostosowania do 2010 roku serwisów internetowych administracji publicznej dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Źródło: www.widzialni.eu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA