fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Kradzież w Auschwitz

Te przedmioty chcieli wynieść młodzi Anglicy z obozu w Auschwitz
materiały policji
Dwóch młodych Anglików zostało zatrzymanych po tym, jak skradli przedmioty z Muzeum w Auschwitz-Birkenau.

- To teren historyczny. Nie można stąd wynosić żadnych przedmiotów. Osoby wchodzące do muzeum są o tym informowane. Specjalne tablice informacyjne są na całym terenie  – mówi Paweł Sawicki z biura prasowego placówki.

W poniedziałek po południu strażnicy zauważyli dwóch młodych turystów w części zwanej „Kanadą", gdzie w czasie wojny były magazyny, w których trzymano przedmioty zrabowane Żydom.

– W tych magazynach dokonywano selekcji tych rzeczy – opowiada Paweł Sawicki. Turyści zabrali z tej części muzeum przedmioty należące do ofiar: fragment maszynki do włosów, fragment łyżeczki, guziki oraz dwa kawałki szkła.

Strażnicy wezwali policję, a ta zatrzymała turystów. To młodzi Anglicy w wieku 17 i 18 lat. Noc spędzili w komisariacie.

Dziś zostaną przesłuchani oraz usłyszą zarzuty kradzieży przedmiotów o szczególnym znaczeniu dla kultury. Grozić im będzie nawet do 10 lat więzienia.

Podobne kradzieże zdarzają się w Auschwitz. W lipcu ub. roku 47-letni obywatel Niemiec próbował wynieść z Muzeum widelec, fragment nożyczek, kawałki szklanych butelek i porcelany. Przedmioty zostały zwrócone do placówki, a mężczyzna usłyszał zarzuty kradzieży.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA