fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Cudzoziemcy na polskim rynku nieruchomości

Obcokrajowcy najwięcej mieszkań kupują w Warszawie
Bloomberg
Najbardziej aktywnymi inwestorami na naszym rynku nieruchomości są Niemcy. Po piętach depczą im Ukraińcy.

Jak wynika z analiz Home Brokera, w 2014 roku Ukraińcy kupili w Polsce o 30 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej. - Jeśli tak dalej pójdzie, to za rok nabędą więcej lokali niż Niemcy, którzy przez ostatnie lata byli najbardziej aktywnymi inwestorami. Najpopularniejszym miastem jest dla obcokrajowców Warszawa - zauważa Marcin Krasoń, analityk z Home Brokera.

Atrakcyjny rynek

Z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wynika, że w ubiegłym roku cudzoziemcy kupili w Polsce 170 tys. mkw. mieszkań. - Przy założeniu, że lokal ma 50-55 mkw. oznacza to zakup 3-3,5 tys. lokali. Najwięcej, bo prawie 18 proc., to inwestycje dokonane przez obywateli Niemiec, którzy kupili 30,2 tys. mkw. mieszkań, o 4 proc. więcej niż rok wcześniej - podaje Marcin Krasoń.

Analityk zwraca uwagę na Ukraińców, którzy zgodnie z danymi MSW są na drugim miejscu na liście cudzoziemców kupujących w Polsce mieszkania. -W ubiegłym roku nabyli 24,1 tys. mkw. mieszkań, co oznacza wzrost rok do roku o 30 proc. - szacuje Marcin Krasoń. - To ponad 14 proc. powierzchni zakupionej przez osoby fizyczne z zagranicy - podaje.

W 2013 r. odsetek ten wynosił 11,4 proc., a w 2006 r. - poniżej 5 proc. - Tak dynamiczna zmiana jest prawdopodobnie związana z niestabilną sytuacją w ich kraju i atrakcyjnością polskiego rynku należącego do Unii Europejskiej - ocenia Marcin Krasoń.

Dodaje, że mieszkania w Polsce kupują także Brytyjczycy, Francuzi, Włosi, Białorusini i Rosjanie. - Ci ostatni odpowiadają za niespełna 4 proc. powierzchni mieszkań kupionych w ubiegłym roku przez obcokrajowców. Łącznie dziesiątka najaktywniejszych krajów wykupiła ponad dwie trzecie powierzchni.

Inwestor z Chin

Z danych MSW wynika, że w ubiegłym roku nieruchomości mieszkalne w Polsce kupili obywatele 92 krajów - wśród nich są Wyspy Marshalla, Gwatemala, Dominikana czy Mauritius.

- W statystykach uwagę zwraca też wzrost aktywności inwestycyjnej obywateli Chin. W 2013 r. kupili oni 3 tys. mkw. mieszkań, a w ubiegłym roku było to już 4,8 tys. mkw., czyli ok. stu mieszkań. Wzrost powierzchni lokali kupionych przez Chińczyków wyniósł rok do roku prawie 60 proc. - podaje Marcin Krasoń.

Z analiz wynika, że mieszkaniowe zakupy cudzoziemców będących osobami fizycznymi wzrosły o 4,6 proc. - Doliczając do tego osoby prawne, będzie to 5,2 proc. Większość mieszkań kupowanych w Polsce to jednak inwestycje osób fizycznych (prawie 80 proc.). Wśród osób prawnych dominują podmioty z Cypru, co jest efektem popularności tego kraju wśród Polaków jako miejsca optymalizacji podatkowej. Za dużą częścią cypryjskich inwestycji stoją po prostu obywatele polscy - tłumaczy Marcin Krasoń.

Analityk Home Brokera dodaje, że rocznie cudzoziemcy (łącznie osoby fizyczne i prawne) kupują w Polsce około 4-4,5 tys. mieszkań. W tym samym czasie do użytkowania oddawanych jest 140-150 tys. nowych lokali, zatem zakupy cudzoziemców stanowią ok. 3 proc. rocznej liczby nowych mieszkań w naszym kraju.

Modna stolica

- Obcokrajowcy najwięcej mieszkań kupują w Warszawie. W 2014 r. było to 45,4 tys. mkw., co stanowi ponad jedną czwartą powierzchni mieszkań kupionych w Polsce przez osoby fizyczne z zagranicy - wskazuje Marcin Krasoń. - Nie jest to niespodzianka. Stolica jest największym i najbardziej płynnym rynkiem nieruchomości w Polsce - przypomina.

Prawie 20 tys. mkw. mieszkań kupiono w Krakowie, a niespełna 13 tys. mkw. we Wrocławiu. - Kolejne najpopularniejsze miasta to Poznań, Łódź, Gdańsk i Szczecin. W podziale na województwa króluje oczywiście mazowieckie (niemal 60 tys. mkw. powierzchni mieszkań kupionych przez osoby fizyczne i 18 tys. mkw. kupione przez osoby prawne) - mówi Marcin Krasoń. - Prawo mówi, że kupujący w Polsce nieruchomość potrzebują na to zezwolenia MSW, ale nie dotyczy to zakupu mieszkań. W ich wypadku ministerstwo musi tylko gromadzić dane o transakcjach. Podaje je w corocznych raportach, wyrażając kupione przez cudzoziemców mieszkania w metrach kwadratowych powierzchni.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA