fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Duda zadeklarował zmianę konstytucji

Tomasz Pietryga
Fotorzepa/Rafał Guz
Andrzej Duda ogłosił kilka tygodni temu na łamach „Rzeczpospolitej", iż po wygranych przez siebie wyborach zainicjuje w parlamencie prace nad nową konstytucją.

W kwestiach zasadniczych Duda chce dyskusji na temat reformy modelu władzy w Polsce, gdyż obecny dualizm władzy wykonawczej nie jest optymalny. Dlatego pytanie, czy powinniśmy zdecydować się na system prezydencki na wzór francuski czy system kanclerski na wzór niemiecki, uważa za otwarte i chciałby uczynić je jednym z głównych punktów debaty konstytucyjnej.

Ciekawym pomysłem prezydenta elekta jest wzmocnienie roli partii opozycyjnej w Sejmie. Jednym z rozwiązań miałoby być przyznanie liderowi opozycji prawa zabierania głosu zaraz po premierze w każdej sprawie, w której szef rządu wychodzi na sejmową mównicę. Dzięki temu opinia publiczna mogłaby poznać przeciwny do rządowego punkt widzenia w najważniejszych sprawach.

Duda opowiedział się też za podporządkowaniem prokuratury  ministrowi sprawiedliwości, przekonując, że przecież to rząd ponosi demokratyczną odpowiedzialność przed parlamentem i opinią publiczną za stan bezpieczeństwa. W  sprawie sądownictwa jest za pogodzeniem zasady niezawisłości sądów z możliwością oddziaływania rządu na administracyjną stronę ich funkcjonowania.

W najbliższych dniach „Rzeczpospolita" będzie chciała wręczyć prezydentowi białą księgę koniecznych zmian w konstytucji. Wierzymy, że będzie to wartościowy dokument i dobra płaszczyzna w dalszej dyskusji nad reformą ustrojową państwa.

Andrzej Duda dla „Rzeczpospolitej" o jego wizji konstytucji: tinyurl.com/tekstdudy

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA