fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Nasdaq rekordowo wysoko

Nasdaq pobił kolejny rekord
Bloomberg
Nasdaq Composite, czyli główny indeks nowojorskiej giełdy Nasdaq (na której reprezentowane są głównie firmy z branży technologicznej), pobił historyczny rekord z 2000 r. Tym samym, po 15 latach, indeks odrobił straty po pęknięciu bańki dot-com.

Od początku 2015 r. Nasdaq zyskał blisko 7 proc., przez ostatnie 12 miesięcy ponad 20 proc. a od dna bessy z 2009 r. blisko 300 proc. Kapitalizacja spółek z indeksu Nasdaq Composite sięgnęła 8,2 bln USD, gdy spółek z indeksu S&P 500 wynosi 19,5 bln USD.

- To bardzo pozytywne, że dobre wyniki spółek technologicznych wspierają rekord indeksu Nasdaq Composite. To już nie euforia, jaką widzieliśmy na rynku 15 lat temu. Obecne zwyżki są solidne, gdyż napędzają je spółki będące na rynku od wielu lat. Amerykański sezon wyników okazał się nie najgorszy - twierdzi Manish Singh, analityk z londyńskiej firmy Crossbridge Capital.

O ile w trakcie obecnej hossy S&P 500 i Dow Jones Industrial biły rekord za rekordem, to indeksowi Nasdaq Composite dłużej zajęło wejście na rekordowo wysoki poziom. Mimo to rósł on jednak szybciej niż np. subindeks spółek technologicznych z S&P 500, który jest obecnie blisko 20 proc. niżej niż przed pęknięciem bańki internetowej w 2000 r. W ostatnich latach zwyżki na giełdzie Nasdaq były w dużym stopniu napędzane przez koncern Apple oraz inne firmy obecne na dynamicznie rozwijającym się rynku smarftonów a także przez spółki biotechnologiczne. Przez ostatnie 15 lat indeks stał się jednak bardziej zdywersyfikowane. O ile w 2000 r. spółki z branży technologicznej stanowiły 65 proc. kapitalizacji Nasdaq Composite, to obecnie jedynie 43 proc. Spadła też liczba spółek obecnych na tej giełdzie. W w marcu 2000 r. było ich tam 4,8 tys. a obecnie 2569.

Najszybciej drożejącą spółką z indeksu Nasdaq Composite jest w tym roku jest internetowy serwis filmowy Netflix, którego akcje zyskały aż 64 proc. Drugą pod względem szybkości zwyżek firmą z tego indeksu jest... spożywczy gigant Kraft. Jego akcje zyskały od początku stycznia 40 proc., w związku z tym, że Berkshire Hathaway , firma inwestycyjna miliardera Warrena Buffetta ogłosiła wraz z funduszem private equity 3g Capital plany połączenia Krafta z Heinzem. O blisko 40 proc. wzrosły też w tym roku akcje notowanej na Nasdaq rosyjskiej sieci komórkowej VimpelCom .Wśród rozpoznawalnych liderów wzrostów na giełdzie Nasdawq znalazł się również producent gier komputerowych Electronic Arts (zwyżka o 27 proc.), Amazon (wzrost o 26 proc.) i Apple (zwyżka o 17 proc.).

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA