fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komornicy

Komornicy nietykalni mimo tysięcy uzasadnionych skarg na nich

www.sxc.hu
Rośnie liczba skarg oraz wniosków o dyscyplinarki. Ale komornicy niewiele sobie z tego robią.

Dane dotyczące komorników są alarmujące. Systematycznie przybywa skarg na ich czynności. W 2014 r. w sądach zarejestrowano ich blisko 71 tys., o ponad 1,1 tys. więcej niż rok wcześniej. Około 16 tys. było uzasadnionych.

Ale to nie wszystko. W ciągu pięciu lat 2,5-krotnie wzrosła liczba wniosków o pociągnięcie komorników sądowych do odpowiedzialności dyscyplinarnej. W ubiegłym roku do Komisji Dyscyplinarnej przy Krajowej Radzie Komorniczej w Warszawie wpłynęło 79 wniosków (w 2010 r. tylko 30). W połowie spraw komorników ukarano – najczęściej upomnieniem, naganę usłyszał co czwarty. Na sześciu nałożono karę finansową.

– Jedynie w jednym przypadku, komornika z Przemyśla, orzeczono wydalenie ze służby. Za dokonywanie niezgodnych z prawem rozliczeń finansowych w kancelarii – wyjaśnia Monika Janus, rzeczniczka Krajowej Rady Komorniczej. Podkreśla, że takie wydalenia to wyjątki. W większości przypadków komornicy sami, przed zakończeniem postępowania dyscyplinarnego, wnioskują do ministra sprawiedliwości o odwołanie. Wtedy postępowanie dyscyplinarne zostaje umorzone. W zeszłym roku zrezygnowało w ten sposób sześciu komorników.

O kary dyscyplinarne najczęściej wnioskuje minister sprawiedliwości, także prezesi sądów rejonowych i rady izb komorniczych. Krajowa Rada Komornicza w ciągu ostatnich lat złożyła tylko jeden wniosek – w ubiegłym roku.

W Polsce działa ok. 1400 komorników wspieranych przez 1200 asesorów i 1000 aplikantów. Nie ma tygodnia, by nie zdarzały się skandale z ich udziałem. Jednym z powodów jest funkcjonowanie tzw. hurtowni komorniczych. – W takich kancelariach komornik zleca pracę asesorom, co przynosi czasem tragiczny efekt, jak ten w Mławie, gdzie doszło do zajęcia traktora osobie, która nie była dłużnikiem – mówi Janus.

Egzekucja może być dla komornika, który prowadzi dziesiątki tysięcy spraw, niezwykle dochodowa. Sejm chce to ukrócić. Każdy komornik będzie mógł przyjąć rocznie do 5 tys. spraw. Wprowadzony ma być też zakaz sprzedaży zajętej ruchomości przed upływem dwóch tygodni od uprawomocnienia się zajęcia. – Taka sprzedaż powinna być w ogóle zlikwidowana – mówi posłanka PO Lidia Staroń, autorka zmian w ustawie o komornikach.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA