Bolesne straty spółek z GPW

Każdy sezon publikacji raportów finansowych charakteryzuje się tym, że wyniki najgorszych spółek potrafią iść w setki, a nawet miliardy złotych.
Bloomberg
4,7 mld złotych na minusie, pokazane w raporcie rocznym PKN Orlen, to największa roczna strata jednej spółki w historii polskiej giełdy.

Wynik Orlenu nie wpłynął jednak na kurs jego akcji na giełdzie. Nie zawsze tak było – często zaskoczenie rozczarowującymi wynikami firm prowadziło do panicznej wyprzedaży ich akcji.

Straty na papierze

W zeszłym roku płocki koncern zanotował aż 4,7 mld zł straty netto. Na pierwszy rzut oka kwota wygląda przerażająco, warto jednak zauważyć, że jest to tzw. wynik na papierze. Gigantyczna strata jest bowiem skutkiem odpisów wartości aktywów spółki, m.in. sprowadzeniem do zera wartości rafinerii w litewskich Możejkach. „Te niegotówkowe zapisy księgowe nie mają wpływu na sytuację finansową koncernu, która jest stabilna" – zapewnia zarząd. Giełdowi inwestorzy odebrali raport płockiego giganta w miarę neutralnie, o czym świadczy lekki tylko spadek kursu w trakcie czwartkowej sesji.

Wypada zauważyć, że podobny los spotkał Grupę Lotos. Zgodnie z oczekiwaniami analityków sytuacja na rynku ropy naftowej wpłynęła negatywnie na raportowane wyniki finanso...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL