fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Spadła sprzedaż paliw w Polsce

Bloomberg
W ubiegłym roku polscy odbiorcy kupili o 1 proc. mniej paliw płynnych. Ten rok może być pierwszym od kilku lat, w którym obecna tendencja może się zmienić.

W ubiegłym roku oficjalna konsumpcja paliw płynnych zmalała w naszym kraju o 1 proc. do 24,6 mln m sześc. – wynika z danych opublikowanych właśnie przez Polska Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego. Był to trzeci z rzędu rok, w którym zanotowaną ujemną dynamikę.

Spośród analizowanych paliw spadło m.in. zużycie benzyn silnikowych oraz płynnego gazu LPG. Mocno zniżkował popyt na oleje opałowe, co było związane z stosunkowo wysokimi temperaturami w okresie zimowym. Niemal bez zmian utrzymał się popyt na olej napędowy. Wzrosło za to mocno zużycie paliwa lotniczego JET.

Polski rynek nadal był głównie zaopatrywany w paliwa produkowane w kraju. Nasze rafinerie wytworzyły ich w ubiegłym roku 24,1 mln m sześc. Był to spadek o 1 proc. w stosunku do 2013 r. Wzrosła produkcja gazu płynnego LPG, paliwa JET i ciężkiego oleju opałowego. Mniej wytworzono za to benzyn silnikowych, oleju napędowego i lekkiego oleju opałowego.

Odwrotnie, niż w latach poprzednich, wzrósł import. Dużo więcej sprowadzono zwłaszcza oleju napędowego oraz benzyn silnikowych. Paliwa, których nie sprzedano w Polsce, wyeksportowano. Sprzedaż zagraniczna wyniosła łącznie około 5,6 mln m sześc.

Pod koniec grudnia działało w Polsce około 6,5 tys. stacji paliw. To o 270 mniej niż rok wcześniej. Zmalała przede wszystkim liczba stacji niezależnych. Było to spowodowane wejściem w życie bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących wyposażenie tych obiektów.

POPiHN liczy, że ten rok będzie pierwszym od kilku lat, w którym wzrośnie oficjalna konsumpcja paliw w Polsce. Aby tak się stało polska gospodarka powinna nadal rosnąć, a działalność szarej strefy musi być mocno ograniczona.

Dziś najważniejszymi problemami branży paliwowej w Polsce, poza szarą strefą, są m.in. regulacje dotyczące zapasów obowiązkowych, regulacje podatkowe, zasady dotyczące produkcji biopaliw oraz kradzieże na stacjach.

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA