fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Motoryzacja

Firmy w Europie wymieniają ciężarówki

Bloomberg
O prawie 30 proc. podskoczyła na hiszpańskim rynku sprzedaż samochodów użytkowych w lutym.

W Wielkiej Brytanii popyt wzrósł o 19,4 proc., we Włoszech o 8,7 proc. Rejestracje ciężarówek na unijnych rynkach rosną już drugi miesiąc z rzędu, co może świadczyć o poprawie w branży transportowej, będącej czułym barometrem całej gospodarki. Na koniec ubiegłego miesiąca liczba nowo rejestrowanych w tym roku aut sięgnęła 278,4 tys. sztuk. Jak podsumowuje organizacja europejskich producentów samochodów ACEA, to o 8 proc. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. Tylko w lutym rynek urósł w ujęciu rocznym o 8,3 proc.

Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), duży wzrost miał miejsce zwłaszcza na rynku samochodów dostawczych. W lutym zarejestrowano w UE 112,6 tys. tego typu samochodów, o 9,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Ubiegły miesiąc był w tym segmencie rynku już osiemnastym z rzędu, w którym sprzedaż rosła. Tu również dynamika na najważniejszych rynkach okazała się największa w przypadku Hiszpanii: rejestracje podskoczyły o 27,7 proc., wyprzedzając Wielką Brytanię (17,9 proc.) oraz Niemcy (9,2 proc.) i Włochy (8,8 proc.). Regres dał się odczuć we Francji, gdzie lutowa sprzedaż dostawczaków skurczyła się o 2,6 proc. W sumie od stycznia do końca lutego zarejestrowano w krajach UE 229,7 tys. samochodów dostawczych.

Dobre wyniki wypracował także rynek najcięższych pojazdów, tych o nośności powyżej 16 ton. W okresie styczeń-luty rejestracje wyniosły 35,7 tys. sztuk, co było wynikiem lepszym od ubiegłorocznego o 8,2 proc. W tym segmencie największy, bo ponad 55-procentowy wzrost miał miejsce na rynku brytyjskim. Z kolei we Francji nastąpił mocny spadek popytu – o 18,6 proc. w porównaniu do stycznia-lutego ubiegłego roku.

Rynek pojazdów użytkowych rósł także w Polsce. Według PZPM, w lutym liczba rejestracji nowych pojazdów użytkowych sięgnęła 1650 sztuk, co oznacza wzrost o jedną dziesiątą w porównaniu do tego samego miesiąca przed rokiem. Wzrost i to duży nastąpił także w porównaniu do stycznia – rejestracje podskoczyły aż o 31 proc. W rezultacie dane skumulowane za pierwsze dwa miesiące roku pokazały wynik o 4,1 proc. lepszy od ubiegłorocznego.

Luty okazał się korzystny zarówno dla segmentu samochodów ciężarowych jak i autobusów. - W pierwszej grupie pojazdów zarejestrowano 1566 sztuk i jest to dla drugiego miesiąca roku poziom najwyższy od czasu przedkryzysowej prosperity 2008 roku.

Lutowy wzrost rejestracji ciężarówek jest o tyle istotny, że poprzedni miesiąc był dla tego segmentu pojazdów niekorzystny. W styczniu liczba nowych rejestracji ciężarówek spadła w ujęciu miesięcznym o przeszło jedną trzecią do poziomu 1259 sztuk. To był także nieco słabszy rezultat niż w tym samym miesiącu przed rokiem.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA