fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

PKP Cargo zwiększyło przewozy

Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz
W lutym grupa kapitałowa przetransportowała więcej ładunków niż rok temu. Ożywienie widać m.in. w przewozach węgla, kruszyw i kontenerów.

Według GUS masa towarów przewiewnych koleją po polskich torach w lutym zmalała o 1,4 mln ton, licząc w stosunku do tego samego miesiąca 2014 r. Pod względem wykonanej pracy przewozowej rynek wzrósł jednak o 2,4 proc. do 3,6 mld tonokilometrów.

PKP Cargo, największa grupa w tej branży zwiększyła w lutym pracę przewozową do 2 mld tonokilometrów. W efekcie utrzymała swój udział w rynku na poziomie ubiegłorocznym, czyli 56,8 proc. Z kolei udział w rynku, przy uwzględnieniu masy przewiezionych ładunków na poziomie 7,5 mln ton, wzrósł do 49,2 proc. To oznacza zwyżkę o ponad 3 punkty procentowe.

PKP Cargo podaje, że osiągnięte wyniki to przede wszystkim efekt odbicia na rynku przewozów węgla. Spółka zwiększyła jego przewozy zwłaszcza do polskich portów. Ponadto w lutym rozpoczęła samodzielnie transportować go z Polski do Niemiec. Początek sezonu w branży budowlanej spowodowało z kolei mocna zwyżkę transportu kruszyw. Znacznie lepiej jest również w segmencie przewozów kontenerowych.

- Szczególnie cieszą nas dane o dynamice wzrostu intermodalu, świadczące o dobrym przyjęciu przez klientów nowych rozwiązań, takich jak pociąg operatorski. Pracujemy nad nowymi produktami, które pozwolą grupie PKP Cargo systematycznie umacniać pozycję w tym najbardziej perspektywicznym segmencie rynku – mówi Jacek Neska, członek zarządu ds. handlowych PKP Cargo.

Negatywny wpływ na wyniki ciągle miała sytuacja na Ukrainie. Chodzi zwłaszcza o przewozy metali i rud.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA