fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Poziom narkomanii na Bałkanach

Bloomberg
Zgodnie z raportem Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), mieszkańcy sześciu bałkańskich państw używają narkotyków rzadziej niż mieszkańcy Europy Zachodniej.

Raport został sporządzony w związku z kandydowaniem Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii, Serbii i Albanii do UE. EMCDDA zwróciła jednak uwagę na związek używania narkotyków wymagających wstrzykiwania ze wzrostem zachorowań na WZW typu C w całym regionie Bałkanów. Skontrolowano również poziom zaawansowania unijnego programu wymiany igieł. Nie był on zadowalający. Pozytywnym wyjątkiem okazała się Macedonia, której udało się rozprowadzić 300 tys. igieł. To więcej niż razem w pozostałych 5 państwach.

Najpopularniejszym narkotykiem Bałkanów jest nadal marihuana, a niechlubnym liderem w jej rozprowadzaniu pozostaje Albania. Socjaldemokratyczny rząd Ediego Ramy, który u władzy jest od września 2013 r., ma już na koncie pierwsze sukcesy w walce z narkotykami. Od stycznia do września ubiegłego roku zniszczono więcej konopi indyjskich niż w ciągu poprzednich sześciu lat. Najważniejszą akcją policji była czerwcowa operacja we miejscowości Lazarat, znana na świecie jako "fabryka marihuany".

Akcja została zarówno dostrzeżona, jak i doceniona przez UE. To właśnie po tej operacji, Albania otrzymała status kraju kandydującego do Unii Europejskiej. Dalsze postępy ma ocenić jeszcze w tym roku Biuro Narodów Zjednoczonych ds. narkotyków i przestępczości (UNODC).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA