fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Ksiądz Jacek Stryczek nagrodzony

Ks. Jacek Stryczek
Youtube
Twórca akcji „Szlachetna Paczka", ksiądz Jacek Stryczek został pierwszym laureatem nagrody im. Władysława Stasiaka. NIK przyznaje ją osobom, które działają dla dobra wspólnego ponad podziałami.

Statuetkę wręczono w środę podczas uroczystego posiedzenia Kolegium Izby w Warszawie, w obecności prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, wdowy po tragicznie zmarłym Władysławie Stasiaku, oraz licznie zebranych gości.

- Nagroda ma trafiać do ludzi z pasją, którzy ponad różnymi podziałami działają na rzecz dobra wspólnego, zmieniają rzeczywistość na lepszą, przyjaźniejszą, bardziej otwartą na potrzeby ludzi – mówił Krzysztof Kwiatkowski zaznaczając, że nagroda ma przypominać postać Władysława Stasiaka, który zawsze dobro państwa i dobro spraw publicznych stawiał na pierwszym miejscu. - Tacy ludzie są wśród nas, nie zawsze ich zauważamy, Ta nagroda jest szansą, żeby tych, którzy dają najpiękniejsze świadectwo, pokazać innym – podkreślił prezes Izby.

Nagroda trafiła do rąk ks. Jacka Stryczka, duszpasterza akademickiego i ludzi biznesu, prezesa i jednego z założycieli Stowarzyszenia „Wiosna", które realizuje takie projekty jak „Szlachetna Paczka" i „Akademia Przyszłości". Pierwszy z nich stał się spektakularną, ogólnopolską akcją, która zatacza coraz szersze kręgi, włączając w pomoc kolejnych darczyńców i wolontariuszy.

- Lubi pomagać ludziom, żyje dla innych – mówiła o laureacie wdowa, Barbara Stasiak, która pracuje w NIK. Przypomniała dokonania księdza, który akcję „Szlachetna paczka" zaczął w 2000 r. od pomocy dla trzydziestu rodzin. - Obecnie to ponad 700 tysięcy darczyńców i prawie 10 tys. wolontariuszy. Wartość pomocy w złotówkach to ponad 41 mln zł, ale w losach ludzi, bezcenna – mówiła Barbara Stasiak.

Ks. Jacek Stryczek odbierając statuetkę powiedział, że nagroda trafiła do jego serca.

- Szlachetna paczka jest projektem dla całego kraju dla całego narodu, który łączy różnych ludzi jedną ideą – zaznaczył laureat. W ocenie księdza jest to nagroda dla niego i dla tego, co robi, a nie tylko dla akcji „Szlachetna Paczka". - Rozumiem, że to jest coś szerszego, co zostało dostrzeżone - że jestem osobą, która nie dzieli, tylko łączy – podkreślił kapłan.

Władysław Stasiak przez wiele lat pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, później w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Urodził się 15 marca 1966 r., 10 kwietnia minie pięć lat od jego tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej. Był absolwentem pierwszego rocznika Krajowej Szkoły Administracji Publicznej.

„Był człowiekiem z wizją, pomysłami i niezwykłą energią. Angażował się przede wszystkim w zmienianie rzeczywistości, natomiast unikał politycznych przepychanek, został zapamiętany jako człowiek służby publicznej" – czytamy o Stasiaku na stronie internetowej NIK  Mawiano o nim „szeryf", bo w ratuszu zajął się bezpieczeństwem miasta. To właśnie m.in. dzięki jego wysiłkowi stolica stała się bezpieczniejszym miejscem. W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego i Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Stasiak opracował program modernizacji służb mundurowych, przyjęty przez Sejm, dzięki któremu policja, straż pożarna i straż graniczna stały się służbami sprawniejszymi, lepiej wyposażonymi i wynagradzanymi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA