fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Ekologiczne i pro środowiskowe technologie

www.sxc.hu
Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego wraz z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ zapraszają do udziału w konkursach grantowych realizowanych w ramach projektu Climate-KIC. Młode firmy mające prośrodowiskowe pomysły mogą liczyć na nagrody.
W zakresie projektu Climate-KIC realizowane są dwie inicjatywy:
- ClimateLaunchpad, czyli największy europejski konkurs dla wczesnych pomysłów biznesowych (na etapie koncepcyjnym lub wczesnym etapie wdrożeniowym) z nagrodą w wysokości 10 tys. euro,
- Acceleration Program, czyli program grantowy dla pomysłodawców oraz start-upów z całkowitą pulą grantów na etapie krajowym na poziomie 40 tys. euro.
Pierwsza z nich, czyli wspomniany konkurs, skierowana jest m.in. do osób fizycznych, studentów, absolwentów, pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych z całej Polski, a także małych i średnich przedsiębiorców (firmy o statusie MSP istniejące nie dłużej niż 12 miesięcy). Generalnie zgłaszać można wszelkie pomysły (obiecujące i perspektywiczne) łączące biznes i ekologiczne podejście do świata. Ochrona środowiska, zrównoważony rozwój, efektywność energetyczna, ochrona klimatu, biotechnologia i farmaceutyka, technologie wytwarzania zdrowej żywności, odnawialne źródła energii, budownictwo ekologiczne i dziedziny pokrewne pozostają bowiem w sferze zainteresowania tego programu.
Konkurs podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy przewiduje dwudniowe szkolenie i będzie prowadzony przez trenerów z Holandii. Zaprezentują oni metodologię pracy, zasady konkursu oraz system pracy z pomysłodawcami i dokonywania ostatecznej oceny zgłaszanych pomysłów. Dla uczestników z Polski szkolenia zostaną zorganizowane we Wrocławiu 11–12 czerwca.
Drugi etap to finał krajowy. Ten odbędzie się 3 sierpnia, także we Wrocławiu. Specjalna komisja dokona wtedy wyboru najlepszych pomysłów, wskazując trzy osoby lub instytucje (zespoły projektowe), które będą miały szansę wziąć udział w trzecim etapie finałowym. A ten odbędzie się 1–4 września w Amsterdamie. Nagrodą główną w konkursie jest czek na kwotę 10 tys. euro. Zdobywca drugiej nagrody otrzyma 5 tys., natomiast trzecia nagroda to 2,5 tys. euro.
Ponadto finalista programu otrzyma możliwość udziału w Venture Competition, który odbędzie się w październiku w Birmingham (Wielka Brytania) w trakcie Festiwalu Innowacji. W zeszłorocznej edycji 12 finalistów tego konkursu walczyło o nagrodę główną w wysokości 100 tys. euro
O dopuszczeniu do konkursu decyduje jakość zgłoszonych pomysłów, przy czym brany jest pod uwagę potencjał ekonomiczny, wiedza i doświadczenie pomysłodawcy oraz, co oczywiste, wpływ przedsięwzięcia na środowisko naturalne/klimat.
Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (www.darr.pl). Rekrutacja do konkursu prowadzona jest do 20 maja. —mgk

Co to za pomysł

Climate-KIC jest europejską inicjatywą, która ma wspierać opracowywanie i wdrażanie przełomowych rozwiązań w zakresie wyzwań związanych z ochroną środowiska i powstrzymywaniem zmian klimatu. Działania stowarzyszenia wynikają z innowacyjnych i twórczych działań wszystkich partnerów działających globalnie i lokalnie – w sektorach akademickim, biznesowym i publicznym.
Climate-KIC Accelerator Programme jest największym europejskim programem grantowym dla pomysłów biznesowych w obszarze tematycznym, jakim jest ochrona środowiska, zrównoważony rozwój, efektywność energetyczna, ochrona klimatu, biotechnologia i farmaceutyka, technologie wytwarzania zdrowej żywności, odnawialne źródła energii, budownictwo ekologiczne i pokrewne.
Powyższe inicjatywy skierowane są do:
- osób fizycznych,
- studentów, absolwentów,
- pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych,
- firm prywatnych,
- zespołów badawczych,
- fundacji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA