fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rzecz o prawie

Agata Łukaszewicz: Prezydent stanął po stronie sędziów

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Bronisław Komorowski nie podpisał nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych. Chce, by sprawdził ją Trybunał Konstytucyjny. Pierwszy raz prezydent dał wiarę sędziom.

Nowelizacja przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości od początku budziła opór środowiska. Sędziowie od lat nieufnie podchodzą do wszelkich propozycji zmian w ich ustawie, a tych było sporo. Podobnie było i tym razem. MS przygotowało projekt, a w Sejmie posłowie dołożyli swoje. Chodzi o jeszcze większe uprawnienia nadzorcze oraz dostęp ministra do baz orzeczeń i protokołów z zeznań świadków i wyjaśnień.

Sam minister sprawiedliwości w długich dyskusjach bronił swoich przyszłych uprawnień, ale choć udało mu się przekonać odpowiednich posłów, środowisko przekonać się nie dało. Mało tego: w odruchu rozpaczy po kolejnych głosowaniach w Komisji Sprawiedliwości na forum Sejmu, kiedy to kolejne propozycje przechodziły wbrew stanowisku najbardziej zainteresowanych, sędziowie wystąpili do prezydenta o pomoc i zawetowanie ustawy, która ich zdaniem zagrażała niezawisłości sędziów. Wątpliwości sędziów poparła Krajowa Rada Sądownictwa i trzy sędziowskie stowarzyszenia: Iustitia, Themis i Sędziów Rodzinnych w Polsce. Prezydent myślał długo, do końca przewidzianego dla niego terminu. Kiedy termin się kończył, późnym wieczorem ogłosił: zanim podpiszę nowelizację, niech co do jej zgodności z ustawą zasadniczą wypowie się Trybunał Konstytucyjny.

Sędziowie nie kryli zadowolenia z decyzji głowy państwa. Podkreślali, że to pierwszy raz, kiedy prezydent stanął po ich stronie. Jak sprawa się zakończy, nie wiadomo.

Na termin w TK trzeba będzie poczekać rok, dwa, a może nawet dłużej. Do tego czasu albo MS uruchomi wyjście awaryjne i przygotuje ekspresową nowelę bez przepisów, które wzbudziły kontrowersje konstytucyjne, albo cierpliwie poczeka na ich ocenę przez Trybunał i wówczas podejmie decyzję.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA