fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Parabanki

Powstała podkomisja w sprawie SKOK

Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz
Posłowie powołali podkomisję do spraw sytuacji w sektorze SKOK-ów. Piętnastoosobowe gremium będzie działać przy komisji finansów publicznych. Kierownictwo podkomisji zdecyduje czy jej obrady będą jawne.

W środę na zamkniętym posiedzeniu sejmowa Komisja Finansów Publicznych wysłuchała informacji m.in. KNF, ABW i prokuratury na temat sytuacji w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Obrady komisji trwały w środę prawie 9 godzin.

Po tym jak kasy trafiły pod nadzór ujawniła się olbrzymia dziura kapitałowa w systemie. Ogłoszono już upadłość dwóch dużych kas: SKOK Wspólnota i SKOK Wołomin, a wypłata gwarancji deponentom obu kas kosztowała ponad 3 mld zł, z czego 2,2 mld zł pochłonęły wypłaty dla deponentów SKOK Wołomin.

Przeciw tej kasie prowadzone jest śledztwo w sprawie wyłudzania kredytów, a władze tej kasy zostały aresztowane pod koniec ubiegłego roku. To największa, ale nie jedyna afera.

Prokurator generalny Andrzej Seremet poinformował rano w radiu TOK FM, że w ostatnich dwóch latach wszczęto ponad 2 tys. śledztw dotyczących oszustw w SKOK-ach.

Z kolei na początku marca szef Komisji Nadzoru Finansowego wysłał pismo do CBA, ABW, a do wiadomości dostała je także premier Ewa Kopacz, dotyczące transferowania majątku przez twórców SKOK do prywatnej spółki.

Z materiałów przeanalizowanych przez KNF wynika m.in., że wart kilkadziesiąt milionów majątek zlikwidowanej w 2010 r. Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych, która poprzez Kasę Krajową kontrolowała system SKOK (Fundacja posiadała większościowy udział w kapitałach Kasy Krajowej SKOK ) przekazany został do spółki będącej własnością kilku osób, w tym twórcy SKOK Grzegorza Biereckiego.

Chodzi o majątek wart blisko 65 mln zł. Według Komisji Nadzoru Finansowego majątek likwidowanej fundacji powinien zasilić fundusz stabilizacyjny Kasy Krajowej i przeznaczony na ratowanie kas znajdujących się złej sytuacji kapitałowej. Dotychczas wypłaty gwarantowanych środków z BFG dla deponentów dwóch upadłych kas wypłacono składek banków.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA