Puchatek w szponach Disneya

Joanna Bojańczyk
Fotorzepa/Magda Starowieyska
Na „Jasnowidze", konkurs Wydawnictwa Dwie Siostry na projekt ilustrowanej książki dla dzieci, zgłoszono ponad 500 prac z 25 krajów. Widać, że naszym dzieciom książek nie brakuje i chyba brakować nie będzie.

A jednak kiedy mam kupić coś dziecięcego, jestem zagubiona. Nawet po odrzuceniu estetyki disnejopodobnej człowiek staje wobec masy nieznanych nazwisk, pięknych ilustracji i tekstów o niczym. Mówi się, że napisać dobrą książkę dla dzieci jest równie trudno – albo trudniej – niż napisać książkę dla dorosłych. Odnoszę wrażenie, że dzisiaj każdy, kto ma w pobliżu dziecko, zaraz zostaje autorem. Głównie mamy i babcie... Znaleźć ciekawie napisaną, zrozumiałą dla dzieci książkę jest naprawdę trudno. – Polscy twórcy są świetni technicznie, ale wciąż trudno o ciekawą historię – powiedział w radiowej Dwójce jeden z jurorów konkursu.

Polska jest dobra w non fiction – niech świadczy o tym sam tylko międzynarodowy sukces „Map" Aleksandry i Daniela Mizielińskich, które można zobaczyć w księgarniach kilkunastu krajów świata. Na Zachodzie mądre i pięknie wydane książki dzieci mają od dawna, u nas boom na nie jest czymś nowym.

D...

Źródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL