fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Reprywatyzacja: problemy dekretu Bieruta

www.sxc.hu
Rozmowa z Jarosławem Jóźwiakiem, wiceprezydentem Warszawy

Rz: Dekret Bieruta to przekleństwo dla Warszawy.

Jarosław Jóżwiak: Nazwałbym to paradoksem historii. Przed laty pomógł przecież podnieść stolicę ze zniszczeń. Teraz hamuje jej rozwój. Żeby sprostać wszystkim roszczeniom, musielibyśmy wyłożyć 20 mld zł, a takich pieniędzy nie mamy ani my, ani rząd.

Który z dekretowych problemów doskwiera najbardziej?

Przede wszystkim roszczenia do gruntów pod szkołami, przedszkolami i innymi budynkami publicznymi znajdującymi się w centrum. Nie każdą z tych placówek udaje się nam uratować.

Przedstawiciele stowarzyszenia Dekretowiec, zrzeszającego dawnych właścicieli, uważają, że to władze Warszawy doprowadziły do tych problemów. Wspierają bowiem handlarzy roszczeń i lekką ręką oddają im nieruchomości.

Niestety jesteśmy zmuszani wyrokami sądów do zwracania praktycznie wszystkiego. Wielokrotnie próbowaliśmy bronić się argumentem o celu publicznym.

Przygotowany przez ratusz projekt ma być wyjściem awaryjnym z tej sytuacji.

Ma rozwiązać najbardziej palące problemy. Proponujemy więc wprowadzić zakaz zwrotu gruntu służącego celowi publicznemu np. pod szkołą czy przedszkolem.

Gdy chodzi o handel roszczeniami, to chcemy, by odbywał się tylko w formie umów notarialnych i by miastu przysługiwało prawo pierwokupu.

No i wreszcie raz na zawsze chcemy skończyć z problemem kuratorów spadków, osób, o których nic nie wiadomo.

Projekt jest powszechnie krytykowany. Zarzuca mu się m.in., że nie określa skutków finansowych wprowadzenia go w życie. Stowarzyszenie Dekretowiec już teraz zapowiada wniesienie skargi do Trybunału Konstytucyjnego.

Nie zgadzam się z tymi zarzutami.

Proponowane rozwiązania mają charakter fakultatywny, miasto czy Skarb Państwa może z nich korzystać, ale wcale nie musi. Dlatego projekt nie określa skutków finansowych. Nie boimy się też skargi do Trybunału.

Projekt spełnia bowiem standardy konstytucyjności, przyznaje w końcu prymat interesowi publicznemu, o którym ostatnio w swoim wywiadzie mówiła sędzia w stanie spoczynku Ewa Łętowska, a jednocześnie pozwala byłym właścicielom dochodzić swoich praw.

—rozmawiała Renata Krupa-Dąbrowska

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA