fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Szef Partii Europejskich Socjalistów pozbawiony immunitetu

Sergej Staniszew fot. Abigor
Flickr
Parlament Europejski w ubiegłym tygodniu pozbawił immunitetu byłego premiera Bułgarii i obecnie przewodniczącego Partii Europejskich Socjalistów Sergeja Staniszewa.
O zniesienie Staniszewowi immunitetu wnioskował prokurator krajowy Sotir Cacarow. Prokuratura w Sofii oskarża byłego premiera o zgubienie kilku dokumentów zawierających tajemnice państwowe. Grozi mu za to do dwóch lat więzienia. Do złamania prawa miało dojść w latach 2005-2007.
Sergej Staniszew był trzecim w historii Bułgarii premierem, który rządził pełną czteroletnią kadencję. W wyborach parlamentarnych w 2009 kierowani przez niego socjaliści zajęli drugie miejsce, mimo to Staniszew nie stracił stanowiska przewodniczącego partii. Podobnie w 2013 roku. Natomiast we wrześniu 2012 roku dodatkowo został przewodniczącym PES. Wcześniej był pełniącym obowiązki przewodniczącego Partii Europejskich Socjalistów (PES). W 2014 Staniszew uzyskał mandat eurodeputowanego i jednocześnie zakończył pełnienie funkcji przewodniczącego Bułgarskiej Partii Socjalistycznej.
Mimo obecnych problemów Staniszew planuje w tym roku ubiegać się o reelekcję jako przewodniczący PES.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA