fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Ile kosztuje kredyt

Bloomberg
Pierwsze dni marca były bardzo udane dla osób zadłużonych w złotych.

- Jest to efekt znaczącej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, która na ostatnim swoim posiedzeniu ścięła stopy aż o 50 pkt bazowych – komentuje Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. – Operacja ta spowodowała nagły spadek poziomu rynkowej stopy procentowej WIBOR 3M, która, jak wiadomo, jest istotną częścią składową oprocentowania kredytów hipotecznych w rodzimej walucie – dodaje.

- Comperia.pl podaje, że ostatnia wartość średniej RRSO dla kredytów hipotecznych wyrażonych w złotych wyniosła tylko 4,09 proc. Jest to odczyt aż o 0,36 pkt proc. niższy od odnotowanego przed miesiącem (4,45 proc.). – Tak duża zmiana jest efektem ostatniej obniżki stóp przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski – przypomina Jacek Kasperczyk.

- Dodaje, że rynek oczekiwał takiej decyzji, a stopa WIBOR 3M już z wyprzedzeniem zdyskontowała tę operację, ale w nieco mniejszej skali (spadek z 1,99 proc. do 1,81 proc.). Dopiero jednak po ogłoszeniu wyników głosowania pogłębiła ona swój spadek do 1,65 proc.

- Na rynku wciąż próżno szukać kredytów mieszkaniowych udzielanych w walutach obcych (euro, frank szwajcarski). Tym samym dokładna analiza poziomu oprocentowania takich zobowiązań jest niemożliwa do przeprowadzenia – dodaje Kasperczyk.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA