fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

BP z Rosjanami w Egipcie

Bloomberg
Nie są to wykopki archeologiczne. BP i kontrolowana przez rosyjskich oligarchów niemiecka Dea zainwestują 12 mld dol. w egipskie złoże gazu.

BP poinformował o podpisaniu umowy końcowej o pracach wydobywczych na złożu West Nile Delta w Egipcie. Złoże jest szacowane na 140 mld m3 gazu ziemnego i 55 mln baryłek kondensatu gazowego. Partnerem brytyjskiego koncernu jest niemiecka Dea, która w minionym tygodniu przeszła pod kontrolę rosyjskiego oligarchy Michaila Fridmana (właściciel m.in. największego banku prywatnego Rosji - Alfa bank) i jego partnerów.

Złoże w delcie Nilu składa się z dwóch bloków: North Alexandria (BP ma 60 proc., reszta - u Dea) oraz West Mediterranean Deepwater (BP – 80 proc., Dea – 20 proc.). Inwestycje mają być finansowane przez strony proporcjonalnie do udziałów. W sumie wyniosą 12 mld dol. ( w tym 8 mld dol. wyłoży BP).

Wydobycie gazu rozpocznie się w 2017 r i będzie na poziomie 12,4 mld m3 rocznie co stanowi jedną czwartą obecnego wydobycia egipskiego. Cały gaz będą kupowały egipskie elektrownie.

Warto przypomnieć, że jest to drugi wspólny projekt BP i Fridmana. Razem z innymi oligarchami: Wiktorem Wekselbergiem i Leonidem Bławatnikiem (emigrant z Rosji obywatel USA) założyli w 2003 r koncern paliwowy TNK-BP. Dobrze ma tym zarobili. BP w sumie zgarnął ok. 16 mld dol. dywidend. W 2013 r firmę kupił Rosneft co dało oligarchom ponad 20 mld dol. w gotowce a BP 12 mld dol. plus akcje Rosneft. teraz BP jest największym udziałowcem po skarbie państwa; ma 19,75 proc. akcji.

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA