fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Arabia Saudyjska większym importerem od Indii

Arabia Saudyjska wyprzedziła w 2014 r. Indie stając się największym kupującym broń na świecie. Handel bronią wzrósł szósty kolejny rok do rekordowych 64,4 mld dol. - podała firma IHS.

Wzrost podaży wynikał z rosnącego popytu wschodzących rynków na samoloty wojskowe i ze wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie i w regionie Azji-Pacyfiku - wyjaśniła firma badawcza, dostarczająca informacji o globalnym rynku broni.

W 2014 r. największym eksporterem nadal były Stany Zjednoczone, przed Rosją, Francją, W. Brytanią i Niemcami. Pierwsza piątka nie zmieniła się wobec 2013 r. - stwierdziła IHS w dorocznym raporcie o handlu bronią na świecie. - Wzrost w Arabii Saudyjskiej był zdecydowany, a  na podstawie poprzednich zamówień można powiedzieć, że te liczby nie zmaleją -  stwierdził główny analityk IHS, Ben Moores.

Saudyjczycy zwiększyli import o 54 proc. Planowany w tym roku import będzie większy o 52 proc. i wyniesie 9,8 mld dol. Co siódmy dolar wydany w bieżącym roku na import broni będzie pochodzić  z Arabii Saudyjskiej - szacuje IHS.

Arabia i Emiraty należą do koalicji państw pod przywództwem USA, dokonujących nalotów  na  bojowników Państwa Islamskiego na terenie Syrii i Iraku. - Kiedy spojrzeć na prawdopodobne możliwości eksportowe broni w skali świata, to 5 z 10 czołowych krajów znajduje się na Bliskim Wschodzie - uważa Moores. - To największy regionalny rynek, a w nadchodzącej dekadzie możliwości eksportu tam wyniosą 110 mld dol.

Największymi w 2014 r. importerami sprzętu wojskowego były Arabia Saudyjska, Indie, ZEA i Tajwan. A rok wcześniej -  Indie, Arabia Saudyjska, ZEA, Tajwan i Chiny. Arabia i Emiraty sprowadziły łącznie systemy obrony za 8,6 mld dol., więcej od importu całej Europy Zachodniej. Największym beneficjentem minionego roku były Stany z sumą 8,4 mld dol.  - po wyniku 6 mld rok wcześniej.

Raport IHS nie obejmuje kupna amunicji, małych sztuk broni, krajowych programów bezpieczeństwa czy wywiadu.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA