fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Topnieją szeregi bankrutów

Bloomberg
Liczba upadłości będzie się w 2015 roku zmniejszać – prognozuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytowych KUKE.

Na poprawę kondycji firm wpłynie m.in. mocna obniżka stóp procentowych, redukująca koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Ma ona także wpływać na zwiększanie popytu finansowanego kredytem. KUKE zwraca uwagę na poprawianie się nastrojów w sektorze przemysłowym, co ma być widoczne na przykładzie indeksu PMI: w lutym utrzymywał się na poziomie powyżej 55 punktów.

Nieco lepsza jest sytuacja w budownictwie, gdzie w styczniu wzrosła o prawie 12 proc. liczba nowo budowanych mieszkań. O jedną piątą podskoczyła liczba wydawanych pozwoleń budowlanych. Wkrótce przyspieszą inwestycje w infrastrukturze, gdzie rozpocznie się realizacja inwestycji drogowych w ramach nowej perspektywy budżetowej UE. Z kolei poprawa w budownictwie pozytywnie przekłada się na sytuację branży produkcji materiałów budowlanych: od połowy ubiegłego roku natężenie upadłości w tym sektorze zmniejszyło się o blisko połowę.

Według prognoz, w całym roku obecnym może być ogłoszona upadłość około 754 przedsiębiorstw. Byłoby to wynikiem lepszym o 7,8 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, w którym upadło 818 firm.

W oparciu o przepisy prawa upadłościowego i naprawczego działalność zakończy 547 spółek prawa handlowego. Będzie to w porównaniu z rokiem ubiegłym spadek 10-procentowy, z poziomu 608 upadłości. Mniejszy spadek przewidywany jest w stosunku do firm działających w oparciu o zasady indywidualnej działalności gospodarczej: prognozy zakładają upadek 207 takich podmiotów, o 1,5 proc. mniej niż przed rokiem.

Spadek upadłości przyniósł już ubiegły miesiąc. W lutym sądy gospodarcze opublikowały upadłość 58 przedsiębiorstw. To mniej niż w styczniu (upadek 59 firm) oraz znacznie mniej niż w lutym 2014 rok (upadło wtedy 65 firm).

Korzystniej wyglądają także dane liczone za ostatnie 12 miesięcy: za okres marzec 2014 roku – luty 2015 roku odnotowano 809 upadłości, podczas gdy w okresie luty 2014 – styczeń 2015 wynik był o prawie 1 proc. gorszy.

Poprawę w upadłościach przewiduje także Coface. Polskie przedsiębiorstwa będą korzystać z poprawiającej się sytuacji na rynku pracy. To zaś ma się przekładać na wyższą dynamikę konsumpcji gospodarstw domowych, głównie artykułów żywnościowych, odzieży oraz kosmetyków.

Problemy będzie przeżywać branża transportowa, zagrożona spadkiem zleceń z rynku wschodniego. Z drugiej strony, sektorowi transportowców będzie pomagać powracający popyt ze strony głównego kierunku eksportowego – Europy Zachodniej.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA