fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Adam Bałdych wystąpi ze swoim kwartetem w Teatrze Roma

Imaginery Quartet Adama Bałdycha wystąpi w piątek na Novej Scenie Teatru Roma w Warszawie.

Koncert odbędzie się w cyklu „Dobry Wieczór Jazz", w którym zaprezentowali się już: Grażyna Auguścik, Aga Zaryan, duet Wojciech Myrczek/Paweł Tomaszewski, a także japońska wokalistka Akiko z triem Marcina Olaka. Nazwa zespołu Adam Bałdych Imaginery Quartet wzięła się od tytułu albumu „Imaginery Room" wydanego przez niemiecką wytwórnię ACT Music. Tamtejszy rynek muzyczny docenił polskiego skrzypka i przyznał mu nagrodę ECHO Jazz, odpowiednik naszego Fryderyka w kategorii międzynarodowej: muzyk roku – skrzypce.

Wirtuozeria Adama Bałdycha i poziom artystyczny jego projektów stawia go w jednym rzędzie z mistrzami tego instrumentu i twórcami „polskiej szkoły jazzowych skrzypiec": Michała Urbaniaka i Zbigniewa Seiferta. Adam Bałdych ma dopiero 28 lat, a już zdobył wiele znaczących trofeów. Zaczął od „najlepszego instrumentalisty" Jazz Juniors 2001 w Krakowie. Na festiwalu Jazz nad Odrą 2006 we Wrocławiu otrzymał Grand Prix konkursu. Stowarzyszenie Jazzowe Melomani przyznało mu statuetkę „Nadzieja Melomanów 2012", a rok później tytuł artysty roku.

Wziął udział w nagraniu kilkunastu albumów, z których pięć firmuje własnym nazwiskiem. Zyskał entuzjastyczne recenzje w USA po wydaniu tam płyty „Magical Theatre" z grupą Damage Control. Zachwyt niemieckich krytyków wzbudził jego występ na festiwalu Berlin Jazz Fest 2011. Następnego dnia szef ACT Music Sigi Loch zaproponował mu kontrakt.

"Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego" — napisał o nim Ulrich Olshausen we „Frankfurter Allgemeine Zeitung". Nasz skrzypek występuje także w trio z fińskim pianistą Iiro Rantalą i wiolonczelistką Asją Valcic z uznanej grupy radio.string.quartet.vienna. W duecie z pianistą Yaronem Hermanem nagrał album „The New Tradition". W skład Adam Bałdych Imaginery Quartet wchodzą: lider grający na skrzypcach, pianista Paweł Tomaszewski, kontrabasista Michał Kapczuk i perkusista Paweł Dobrowolski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA