fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Faktury korygujące: Rabat dla nabywcy komplikuje rozliczenia z fiskusem

Rzeczpospolita, Tomasz Wawer
Przedsiębiorca, który udzielił kupującemu skonta, dla obniżenia podstawy opodatkowania i należnego VAT nie musi uzyskać potwierdzenia otrzymania faktury korygującej.

Kiedy sprzedawcy mogą rozliczać wystawione przez siebie faktury korygujące dokumentujące skonta? Czy muszą uzyskiwać od nabywców potwierdzenia odbioru faktur korygujących? – pyta czytelnik.

Z punktu widzenia rozliczania przez sprzedawców faktury korygujące można podzielić na kilka grup. Jedną z nich są faktury korygujące, do których rozliczenia wymagane jest posiadanie potwierdzenia otrzymania ich przez nabywcę. Do grupy tej należą faktury korygujące spełniające łącznie trzy warunki >patrz ramka.

Odrębny rodzaj dokumentów

Pojawia się pytanie, czy do tej grupy faktur korygujących należą faktury korygujące wystawiane w celu udokumentowania przyznanego skonta. Według mnie nie. Należy bowiem zauważyć, że do faktur korygujących wystawionych w przypadkach, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1–3 ustawy o VAT, nie należą przy tym faktury korygujące wystawiane w związku z przyznaniem obniżki ceny w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty (czyli wystawiane ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA