Muzyka

Ostatnie koncerty U.K. w Polsce. Legenda progresywnego rocka w Polsce

Alex Machacek
materiały prasowe
Legendarny zespół progresywnego rocka U.K. wyruszył w pożegnalną trasę koncertową, w niedzielę zagra we Wrocławiu, we wtorek w Warszawie.

Wydali tylko dwa studyjne albumy pod koniec lat 70., potem kilka razy wznawiali działalność. Teraz grają swoją „U.K. Final World Tour” i nawet jeśli dwóch założycieli zespołu: wokalista John Wetton i i grający na instrumentach klawiszowych oraz skrzypcach Eddie Jobson jeszcze kiedyś wyruszą w trasę pod szyldem U.K., to koncertują tak rzadko, że warto zobaczyć ich na żywo.

W niedzielę 22.02 zagrają w Sali Koncertowej Radia Wrocław, a we wtorek 24.02 w warszawskim klubie Progresja Music Zone. Oba koncerty rozpoczną się o godz. 20.
Dziennikarze muzyczni uważają, że grupa U.K. powstała dzięki gitarzyście i liderowi grupy King Crimson, który nie miał ochoty występować na czele tego zespołu i wznowić jego działalność. Dlatego basista, wokalista John Wetton i perkusista Bill Bruford postanowili stworzyć własny zespół. Do współpracy zaprosili: grającego na elektronicznych klawiaturach i skrzypcach Eddiego Jobsona (dawniej w zespołach Franka Zappy i Roxy Music) i gitarzystę Allana Holdswortha (dawniej Gong, Lifetime i Soft Machine). Przyjęli nazwę U.K. i w 1978 r. wydali pierwszy album zatytułowany po prostu „U.K.”.

Długa trasa koncertowa po Ameryce zakończyła się rozłamem w zespole. Ze względu na niedopasowanie stylistyczne wirtuoz elektrycznych gitar Allan Holdsworth musiał opuścić grupę, a Bill Bruford odszedł sam. Wetton i Jobson namówili perkusistę Terry’ego Bozzio, żeby pożegnał grupę Franka Zappy i przyłączył się do nich. W trio U.K. nagrało drugi album studyjny „Danger Money” i wyruszyło w trasę koncertową w roli supportu zespołu Jethro Tull. Z koncertów w Japonii pochodzi płyta „Night After Night” (1979). Po koncertach w Europie U.K. rozpadł się i jego członkowie poszli własnymi drogami.

Nie powiodła się próba reaktywacji grupy w 1995 r. W 2007 r. Eddie Jobson utworzył zespół UKZ. W listopadzie 2009 r. wystąpił w Polsce z zespołem Jobson's Ultimate Zero (U-Z) Project. W jego składzie znalazł się Wetton, a muzycy wykonywali repertuar zespołów King Crimson i U.K. Prawdziwa reaktywacja, ale tylko na dwa koncerty w Japonii, miała miejsce w 2011 r. Dwa lata później ukazała się płyta DVD „Reunion: Live in Tokyo” z zapisem tych występów. Ponownie muzycy spotkali się w 2012 i 2013 r. na koncertach w USA i Europie.
Tym razem Wetton i Jobson wystąpią w Polsce z gitarzystą Aleksem Machacekiem i perkusistą Virgilem Donatim wykonując repertuar zespołów King Crimson i U.K. Ich muzyka charakteryzuje się rozbudowanymi aranżacjami, licznymi solówkami, chóralnymi partiami wokalnymi i jazzowymi harmoniami. Miłośnicy progresywnego rocka będą zachwyceni słuchając legendy tej muzyki na żywo.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL