fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polscy kolekcjonerzy i prywatne kolekcje sztuki

Obraz Bolesława Biegasa z Kolekcji Pakoskiej był wystawiany w wielu krajowych muzeach
archiwum kolekcjonera
Twórca słynnej Kolekcji Pakoskiej ma chyba najlepszy w Polsce prywatny zbiór prac na papierze Andrzeja Wróblewskiego. A murarz z zawodu w schronie w Szczecinie zgromadził ok. 300 antyków, z których najstarszy pochodzi z 1532 r.

Muzea powstały w dużej mierze dzięki prywatnym kolekcjonerom. Myśl ta przewijała się w większości wypowiedzi podczas seminarium naukowego, jakie odbyło się w Zakładzie Muzealnictwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (www.art.umk.pl).

Na przykład Muzeum Narodowe w Warszawie wiele zawdzięcza kolekcjonerowi Bronisławowi Krystallowi (1884–1983). Przed wojną podarował muzeum wielki zbiór malarstwa i cennych obiektów rzemiosła artystycznego. W przyszłym roku skarby te zostaną pokazane na specjalnej wystawie. Dorobek kolekcjonerski Bronisława Krystalla przypomniała Milena Woźniak z Instytutu Sztuki PAN.

Andrzej Ciechanowiecki (ur. 1924 r.)  z Londynu w 1986 roku powołał fundację. Wyposażyła ona Zamek Królewski w Warszawie w ok. 3 tys. obrazów i dzieł rzemiosła artystycznego. Dorobek kolekcjonera przedstawiła Magdalena Białonowska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Takich wybitnych kolekcji było (i jest) w naszym k...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA