Czy można odliczyć składki przy stracie

W drugiej połowie zeszłego roku uruchomiłam indywidualną praktykę lekarską. Ze względu na duże koszty związane z wyposażeniem i dzierżawą gabinetu poniosłam stratę. Czy składkę na ubezpieczenie zdrowotne z prowadzonej działalności mogę odliczyć od podatku od dochodów z umowy o pracę?Tak Podatek od dochodów z umowy o pracę można obniżyć o składkę płaconą w ramach działalności gospodarczej. Tak wynika z art. 27b ust. 1 ustawy o PIT. Przepis ten pozwala na odliczenie składki:- opłaconej bezpośrednio przez przedsiębiorcę,- pobranej przez pracodawcę.Jeśli czytelniczka płaciła składki zdrowotne jako właścicielka firmy i poniosła stratę, nie może ich odliczyć od podatku z działalności. Może natomiast obniżyć podatek od dochodu, który uzyskała ze stosunku pracy. Musi jednak pamiętać, że nie odlicza całych składek (tylko 7,75 proc. podstawy wymiaru).Podstawą odliczenia jest dowónetowego....
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL