fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Ceny mieszkań używanych

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski KS Krzysztof Skłodowski
W Warszawie średnia cena transakcyjna mkw. mieszkania z drugiej ręki to niemal 7,2 tys. zł. Ofertowa jest wyższa o 6 proc.
Tak wynika z najnowszego raportu agencji nieruchomości Metrohouse i portalu Szybko.pl. Średnia cena transakcyjna 7199 zł za mkw. obowiązywała na stołecznym rynku wtórnym w okresie od maja do lipca tego roku. W tym czasie przeciętna cena ofertowa mkw. lokalu z drugiej ręki wyniosła 7658 zł. Różnica to 6 proc. Średnia cena kupowanego mieszkania w Warszawie to 398 tys. zł, a średni metraż - 55 mkw.
- Tym razem we wszystkich analizowanych miastach, z wyjątkiem Gdańska, ceny nabywanych mieszkań były niższe niż przed miesiącem. Największe obniżki dotyczyły Wrocławia (3,9 proc.). Po fali wzrostów średnich cen transakcyjnych w Krakowie, ceny tym razem spadły o 2,2 proc. - podaje Marcin Jańczuk z sieciowej agencji Metrohouse.
Podkreśla, że wakacje nie oznaczają stagnacji na rynku. - Z pewnością sprzyjająca pogoda w lipcu zachęciła wielu potencjalnych nabywców do wyjazdu na urlop, ale ci, którzy spędzili czas na poszukiwaniu własnego lokum, otrzymali premię w postaci niższych cen transakcyjnych - podkreśla.
Z analiz Metrohouse i Szybko.pl wynika, że w porównaniu do zestawienia z poprzedniego miesiąca, tylko w Gdańsku średnie ceny mieszkań nabywanych przez klientów Metrohouse oraz Expandera wzrosły o 2,3 proc.
- Jeszcze w lipcowym raporcie stawialiśmy sobie pytanie, czy poprzedni spadek średnich cen nie był pochodną odpływu klientów zainteresowanych dopłatami na rynku deweloperskim. Duża dostępność nowych lokali, które można nabyć w Gdańsku w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" ma zapewne wpływ na kształtowanie się popytu na rynku mieszkań używanych, ale jak na razie brakuje silnego przełożenia w postaci znaczącego obniżenia cen nabywanych nieruchomości - komentuje Marcin Jańczuk.
Średnia cena transakcyjna mkw. mieszkania z drugiej ręki w okresie od maja do sierpnia wyniosła w Gdańsku 4887 zł. Ofertowa - 5453 zł za mkw. jest niższa o 10,4 proc.
- Taniej kupujemy również w Łodzi i Poznaniu. W Łodzi za mkw. płacimy średnio 3 504 zł, choć lokale w kamienicach kupowane są też znacznie poniżej poziomu 3 000 zł za mkw., nawet w okolicach 2 000 zł - mówi Marcin Jańczuk. - Takie transakcje dotyczą mieszkań w starych budynkach w Śródmieściu i na Polesiu. Warto odnotować, że choć na tle innych miast metraże nabywane w Łodzi nie są duże, to średnia powierzchnia kupowanego lokum przekroczyła 50 mkw. W Poznaniu po wiosennej fali sprzedaży większych lokali, średni metraż kupowanych mieszkań powrócił do poziomu 56 mkw. To mniej niż we Wrocławiu i Krakowie - dodaje.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA