fbTrack

Świat

Święci nie przemijają

AP
2 kwietnia o 21.37 w całej Polsce zapłoną znicze, zabrzmi modlitwa, będzie śpiewana „Barka”. Wcześniej zostaną odprawione msze św. w intencji beatyfikacji Jana Pawła II. Ale to nie wszystko. przedstawiamy Kalendarium planowanych wydarzeń
Emocje na pewno trochę już opadły, dlatego to dobry czas, by je zamieniać na refleksję – mówi wiceprezydent Nowego Sącza Bożena Jawor. To ona wraz z lokalnym KIK stworzyła zwyczaj comiesięcznych spotkań przy głazie wyłowionym z Dunajca.
– To kamień-świadek, który na pewno widział Ojca Świętego podczas spływów. Teraz my w jego obecności rozważamy co miesiąc słowa Jana Pawła II. Wraz z upływem czasu wcale nie przychodzi mniej ludzi. Latem stawia się nawet 100 – 200 osób – mówi wiceprezydent Jawor. 2 kwietnia nowosądeczanie wspólnie obejrzą pantomimę z fragmentami tekstów Jana Pawła II. Motywem przewodnim warszawskich obchodów będą artystyczne medytacje. W koncercie „Do zobaczenia w raju” (1 kwietnia, godz. 20, Centralny Basen Artystyczny, ul. Konopnicka) Piotr Machalica i Agata Buzek podzielą się refleksjami o ojcostwie, cierpieniu, śmierci i nadziei. A dokładnie w rocznicę śmierci papieża odbędzie się widowisko „Święci nie przemijają” (2 kwietnia, godz. 20, pl. Piłsudskiego). Ewa Błaszczyk, Daniel Olbrychski i inni artyści przypomną rolę świętych w dziejach, wpływ ich życia i głoszonych wartości na współczesnych ludzi.
Szczególnym miejscem stolicy związanym z papieżem jest kościół akademicki św. Anny. Przed rocznicą na frontonie kościoła zawisł, jak od trzech lat, portret Jana Pawła II. – W tym roku w przeddzień rocznicy zapraszamy o godz. 19.30 na czuwanie połączone z modlitwą różańcową. Na koniec rozdamy wszystkim uczestnikom różańce. Papież bardzo często przypominał o sile tej modlitwy – mówi rektor kościoła ks. Bogdan Bartołd. W Gdańsku rocznicowe obchody będą się koncentrowały na Zaspie, którą Jan Paweł II odwiedził w 1987 r. Przed pomnikiem papieża 2 kwietnia o godz. 21 alumni przedstawią widowisko zatytułowane „Świadek nadziei”. A w godzinę śmierci odbędzie się papieski apel. Jednocześnie w bazylice mariackiej rozpocznie się koncert „W godzinę przejścia do domu Ojca”, podczas którego muzycy z Filharmonii Bałtyckiej wykonają Requiem Maurice’a Durufle. 1 kwietnia Forum Dialogu Gdański Areopag organizuje wielką debatę z cyklu „Świat po Janie Pawle II”, zatytułowaną „Wiosna czy jesień Kościoła”. – Z Jarosławem Gowinem będziemy się zastanawiać, czy można zmienić Kościół z drugiej strony ołtarza, a z Andrzejem Sewerynem podyskutujemy o tym, czy Zachód zepsuje polską duszę – mówi organizator ks. Witold Bock. Początek o godz. 18, w filharmonii w Gdańsku-Ołowiance. Trzy dni potrwają papieskie obchody w Krakowie. Mieszkańcy będą mogli obejrzeć architektoniczny projekt Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Łagiewnikach i wziąć udział w sympozjum „Czym jest nowy feminizm Jana Pawła II” (szczegóły na stronie www.biurofestiwalowe.pl). – Nie obawiamy się, że brak papieża spowszedniał ludziom – mówi Dorian Ster z Krakowskiego Biura Festiwalowego. – On tak się wpisał w nasze miasto swoim życiem, że myśl o nim przetrwa chyba na zawsze. A poza tym uświadamiamy mieszkańcom paradoks: jak papież żył, to go widzieliśmy, ale często nie słuchaliśmy. To może teraz, gdy go już nie widzimy, spróbujemy wsłuchać się w jego słowa. Głównym elementem krakowskich obchodów będzie Oratorium Leśniowskie „Siedem pieśni Marii”, które rozpocznie się na Rynku Głównym 2 kwietnia o godz. 18.45. Po nim najbardziej symboliczne wydarzenie: czuwanie pod papieskim oknem na ul. Franciszkańskiej 3. Zawsze przychodzą tu tłumy: tych, którzy spotkali się z papieżem w czasie pierwszej pielgrzymki w 1979 r. i skandując „zostań z nami” nie chcieli go puścić, tych, którzy przychodzili tu później, i tych, którzy żegnali go, nie wiedząc, że to ostatnie z nim spotkanie w 2002 r. Poznań będzie wspominał papieża głównie muzycznie. 1 kwietnia odbędzie się koncert przed katedrą na Ostrowie Tumskim, a 2 kwietnia przed siedzibą oo. dominikanów przy ul. Kościuszki 99. Natomiast Wrocław zaprasza na Marsz dla Jezusa. Po mszy św. odprawionej 2 kwietnia o godz. 18.30 w katedrze wierni przejdą do Bazyliki Mniejszej, gdzie o godz. 21 rozpocznie się koncert zatytułowany „Nie lękajcie się”.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL