fbTrack

Medycyna i zdrowie

Operacja przez dziurkę w brzuchu

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Pierwszy w Polsce małoinwazyjny zabieg usunięcia żołądka metodą laparoskopową przeprowadził w Krakowie polsko-brytyjski zespół chirurgów
Wczoraj rano wykonano go u dwóch pacjentów szpitala uniwersyteckiego. Dzisiaj w kolejce jest dwóch następnych. Wszyscy mężczyźni cierpią na chorobę nowotworową żołądka. – Zoperowani czują się bardzo dobrze – powiedział „Rz” dr Czesław Osuch wchodzący w skład zespołu, który tworzy sześciu specjalistów z I Katedry Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum UJ oraz dwóch chirurgów z Uniwersytetu w Oksfordzie.
Metoda laparoskopowa jest znacznie mniej inwazyjna niż klasyczna laparotomia, która polega na przecięciu powłok jamy brzusznej. W przypadku laparoskopii wykonuje się kilka drobnych nacięć długości 5 – 10 mm. To przez nie wprowadza się kamerę i instrumenty chirurgiczne. Ich ruchy lekarze śledzą na ekranie monitora. W rezultacie zabieg jest mniej bolesny, pacjent szybciej wraca do zdrowia (spędza w szpitalu około tygodnia). Rzadziej też występują pooperacyjne powikłania, nie mówiąc o lepszym efekcie kosmetycznym. Ale nie każdy chory może być w ten sposób zoperowany. Jeśli nowotwór jest bardzo zaawansowany, laparoskopia nie wchodzi w grę.
Metoda ta była już testowana w krakowskim szpitalu. W 2004 roku lekarze wykonali za jej pomocą zabieg usunięcia części żołądka. Doświadczeniem podzielili się z nimi koledzy z Wielkiej Brytanii. – Chcemy, aby laparoskopia była stosowana u chorych z nowotworami żołądka w naszym kraju – opowiada dr Czesław Osuch. Tym samym krakowski ośrodek będzie jednym z kilkudziesięciu na świecie, w których wykonuje się podobne zabiegi. Bez żołądka można funkcjonować. Pacjentom po zabiegu jego usunięcia zespala się jelito cienkie z przełykiem. Mogą jeść właściwie wszystko, tyle tylko że mało i często. Obecnie w krakowskim ośrodku wykonuje się rocznie ponad 100 operacji usunięcia żołądka klasyczną metodą laparotomii. Dr Osuch mówi, że chirurdzy będą się starali, by jak najwięcej tych zabiegów zastępować nowoczesną laparoskopią. Rocznie w Polsce diagnozuje się ponad 5 tys. przypadków zachorowań na nowotwór złośliwy żołądka. Tyle samo osób z tego powodu umiera.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL