fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Sarkozy poprawia stosunki z mocarstwami

AFP
Regina Skibińska
Rozpoczęła się wizyta prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w Wielkiej Brytanii. Londyn będzie drugą - po Waszyngtonie - stolicą, z którą Sarkozy zamierza poprawić stosunki, napięte po ostrej krytyce amerykańskich działań w Iraku.
Prezydent Francji występując w środę przed brytyjskim parlamentem powiedział, "że to, czego chce Francja, to więcej porozumienia, więcej współpracy i solidarności". "Jako dwaj bracia Francuzi i Brytyjczycy razem mogą osiągnąć o wiele więcej niż osobno. To polityczna wiadomość, którą chcę przekazać" - powiedział.
W przemówieniu Sarkozy zwrócił uwagę na konieczność zreformowania kapitalizmu finansowego, walki z ociepleniem klimatu, promocji energii atomowej i reformy instytucji międzynarodowych.
Nawiązując do sytuacji w Afganistanie prezydent Francji zapowiedział warunkowe zwiększenie liczby francuskich wojsk w tym kraju.
Brytyjski "Times" pisał, że Francuzi mogą wysłać do Afganistanu tysiąc dodatkowych żołnierzy.
W pierwszym dniu wizyty parę prezydencką przyjęła w swej rezydencji na zamku w Windsorze królowa Elżbieta II. Na ulicach miasta, by powitać gości, zebrały się tysiące ludzi. Wielu z nich zaznaczało, że szczególnie chcą zobaczyć pochodzącą z Włoch Bruni - dawną modelkę, obecnie piosenkarkę.
Żona prezydenta Francji ubrana była w skromny szary płaszcz i niewielki, stylowy kapelusz. Gdy ściskała dłoń królowej, uśmiechnęła się i dygnęła. Później widziano, jak z ożywieniem rozmawiała z 86-letnim księciem Filipem, mężem Elżbiety II.
Kilka brytyjskich gazet w dniu przyjazdu Sarkozy'ego i Bruni opublikowało nagie zdjęcia małżonki prezydenta, zrobione przed 15 laty.
Źródło: tvn24.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA