fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Don Carlo w Multikinie

materiały prasowe
26 czerwca o godz. 18.00 Multikino zaprasza na retransmisję opery „Don Carlo" z Festiwalu w Salzburgu. Dla naszych czytelników mamy zaproszenia.
Nagranie zrealizowane zostało w 2013 roku w Salzburgu, podczas corocznego największego festiwalu muzycznego w Europie. W roli tytułowej wystąpił Jonas Kaufmann.
Opera Don Carlos określana bywa jako najmocniejsze, najgłębsze, najbogatsze, mistrzowskie i pełne niuansów dzieło "późnego" Giuseppe Verdiego, ukazujące w jednym utworze wszystkie typowe dla tego kompozytora cechy. Ze wszystkich oper Verdiego jest to utwór posiadający największą liczbę wersji. Opowieść ta oparta jest na losach Carlosa, księcia Asturii, po tym, jak jego ukochana Elżbieta de Valois poślubiła jego własnego ojca, króla Hiszpanii – Filipa II. Mariaż był elementem traktatu pokojowego kończącego wojnę włoską (1551-1559) pomiędzy Habsburgami a Walezjuszami.
Festiwal w Salzburgu uznawany jest za największy letni festiwali muzyki i teatru w Europie trwa aż 5 tygodni (późny lipiec - koniec sierpnia). Pierwszy letni festiwal w Salzburgu pod nazwą Internationalen Musikfeste in Salzburg odbył się w 1877. Festiwal ten przestano organizować w roku 1910. Do pomysłu letniego festiwalu muzycznego wrócono po zakończeniu I wojny światowej w roku 1918. Odnowienie imprezy związane było z pięcioma osobami, które obecnie uznawane są za założycieli Festiwalu w Salzburgu, byli to: kompozytor Ryszard Strauss, poeta i dramaturg Hugo von Hofmannsthal, reżyser Max Reinhardt, scenograf Alfred Roller i dyrygent Franz Schalk.
Oficjalnie odnowiony festiwal zapoczątkowała premiera sztuki Jedermann Hofmannsthala 22 września 1920 roku. Za złoty okres festiwalu uznaje się lata 1934-1937, kiedy uczestniczyli w nim wybitni dyrygenci Arturo Toscanini i Bruno Walter. Popularność festiwalu zmalała po aneksji Austrii przez III Rzeszę w 1938 roku. Festiwal organizowano w pierwszych latach II wojny światowej (nie odbył się jedynie w latach 1943 i 1944).
W 2006 roku Festiwal w Salzburgu świętował 250 rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta. Uczczono to wystawieniem wszystkich 22 oper kompozytora (włączając do repertuaru dwie niedokończone opery). Przedsięwzięcie to zarejestrowano także na DVD (Universal Music Group), jako projekt M22.
Retransmisja opery „Don Carlo" odbędzie się w czwartek 26 czerwca w 13 kinach sieci Multikino: Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie.
KONKURS
Dla naszych czytelników mamy po jednym zaproszeniu na operę „Don Carlo" do:
Multikina Warszawa Złote Tarasy - 1 podwójne zaproszenie - (esemes o treści ZW.01.Imię Nazwisko)
Multikina Warszawa Ursynów - 1 podwójne zaproszenie - (esemes o treści ZW.02.Imię Nazwisko)
Multikino Wrocław Arkady Wrocławskie - 1 podwójne zaproszenie - (esemes o treści ZW.03.Imię Nazwisko)
Aby je wygrać, wyślij w środę (25 czerwca) esemes z danym kodem na nr 71601 (cena 1 zł plus VAT - 1,23 zł).
Wygrywa co drugi esemes nadesłany na dany kod w godz. 13-15 w dniu 25 czerwca do momentu wyczerpania puli nagród (zaproszenie będzie można odebrać na miejscu w dniu wydarzenia, informacja o wygranej znajdzie się w esemesie zwrotnym).
Szczegóły pokazu:
Opera w 5 aktach, śpiewana po włosku.
Nagranie zrealizowano 16 sierpnia 2013 roku podczas festiwalu muzycznego w Salzburgu. Retransmisja po raz pierwszy na wielkim ekranie w Multikinie.
Libretto:
Muzyka: Giuseppe Verdi
Start retransmisji: 18:00
Czas trwania:
Łączny czas trwania: ok. 250 min.
Część 1 (Akt I i Akt II) - 100 min.
Część 2 (Akt III) – 40 min.
Przerwa - 15 min.
Część 3 (Akt IV) – 62 min.
Część 4 (Akt V) – 33 min.
Napisy: angielskie
Obsada:
Don Carlo (tenor) - Jonas Kaufmann
Filip II (bass-baryton) - Matti Salminen Rodrigo (baryton) - Thomas Hampson Wielki Inkwizytor (bas) - Eric Halfvarson Elisabeth de Valois (sopran) - Anja Harteros Księżniczka Eboli (mezzo-sopran) - Ekaterina Semenchuk
Produkcja:
Dyrygent – Antonio Pappano
Reżyseria – Peter Stein
Sceneria – Ferdinand Wögerbauer
Kostiumy – Annamaria Heinreich
Choreografia – Lia Tsolaki
Oświetlenie – Joachim Barth
Mistrz Chóru – Jörn Hinnerk Andresen
Chór – Chór Opery Wiedeńskiej
Orkiestra – Filharmonicy Wiedeńscy
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA