fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Ranking firm doradztwa podatkowego "Rzeczpospolitej" 2014 - wyniki

Poczet nagrodzonych. Od lewej: Mariusz Marecki (PwC), Tomasz Grunwald (KPMG), Tomasz Barańczyk (PwC), Monika Marta Dziedzic (MDDP), Andrzej Marczak (KPMG), Joanna Stawowska (Deloitte), Ewa Usowicz (zastępca redaktora naczelnego „Rz”), Bogusław Chrabota (redaktor naczelny „Rz”), Szymon Parulski (Parulski i Wspólnicy), Jerzy Martini (Martini i Wspólnicy), Michał Nielepkowicz (EY), Jarosław Koziński (EY), Rafał Ciołek (KPMG) i Tomasz Michalik (MDDP).
Rzeczpospolita, Robert Gardziński Robert Gardziński
Choć największym zespołem w kraju dysponuje PwC, najwięcej w 2013 r. zarobił EY.
Już po raz ósmy redakcja „Rz" wręczyła nagrody dla najsilniejszych firm doradztwa podatkowego i dla najlepszych ekspertów z poszczególnych dziedzin podatków. Swoje pozycje utrzymały wielkie światowe firmy, choć daje się zauważyć rozwój kancelarii doradczych średniej wielkości, często stworzonych od podstaw w Polsce.
Z danych przedstawionych przez uczestników rankingu widać, że po ubiegłorocznej zadyszce rynek doradztwa podatkowego znów się rozwija. Większość firm wykazała wzrost przychodów, w wielu rośnie też liczba fachowego personelu.
Zwycięzcą w kategorii potencjału ilościowego doradców podatkowych została firma PwC, która zatrudnia ich 142. Niewiele mniej ma wicelider – Deloitte – 137.
Największymi przychodami z doradztwa podatkowego może się z kolei pochwalić firma EY, która w 2013 r. zarobiła 147,26 mln zł. Tu również przewaga nad wiceliderem – PwC – jest stosunkowo niewielka (około 3 mln zł). W rankingu nie uwzględnialiśmy przychodów z innej działalności, jaką wykonują firmy doradcze (np. usługowego prowadzenia księgowości). Zapewniają im one nierzadko spore wpływy, choć nie są doradztwem jako takim.
Na ujawnienie przychodów zdecydowało się 54 firmy spośród 68 biorących udział w rankingu „Rz". Większość, aż 39, wykazała wzrost przychodów w stosunku do ubiegłego roku. Liczby, a także obserwacje uczestników rankingu świadczą o ożywieniu na rynku doradztwa.
Nagrodziliśmy też najlepszych ekspertów w poszczególnych dziedzinach prawa podatkowego. Zwycięzcami w kategorii VAT okazali się – jak przed rokiem – Jerzy Martini i Tomasz Michalik. Za najlepszego w akcyzie uznano Szymona Parulskiego, w PIT – Andrzeja Marczaka, a w CIT – Rafała Ciołka. Laury za profesjonalizm w postępowaniach podatkowych przypadły Dorocie Szubielskiej i Mariuszowi Mareckiemu, a w międzynarodowym prawie podatkowym – Monice Dziedzic. Pierwszy raz wyłoniliśmy najlepszego eksperta w dziedzinie podatku od nieruchomości. Został nim Michał Nielepkowicz.
Ogłoszenie wyników rankingu było okazją do refleksji o zakresie uprawnień doradców podatkowych. – Aby kompleksowo obsługiwać klientów, chcielibyśmy uzyskać możliwość reprezentowania ich w sprawach karnych skarbowych – powiedziała Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Wczorajszej uroczystości towarzyszyła debata o rozwoju popytu na doradztwo podatkowe. Pełną relację z niej przedstawimy w jutrzejszej „Rz".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA