fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Volvo zapłaci za nadużycia w programie Ropa za żywność

Szwedzki producent ciężarówek AB Volvo zgodził się na mocy porozumienia zapłacić miliony dolarów w związku z dochodzeniem w sprawie nadużyć w oenzetowskim programie dla Iraku: Ropa za żywność.
Volvo zapłaci 7 milionów dolarów amerykańskiemu Departamentowi Sprawiedliwości i 4 miliony dolarów Komisji Bezpieczeństwa. Ponadto firma zapłaci 8,6 miliona dolarów, czyli wartość dwóch subsydiów, które otrzymała w ramach programu.
Amerykański Departament Sprawiedliwości wycofa oskarżenia, jeśli firmy Renault i Volvo będą przestrzegać umowy. Jej szczegółów nie podano. Pod względem finansowym program "Ropa za żywność" był największym przedsięwzięciem, jakim administrowały Narody Zjednoczone. Za jego pomocą ONZ próbował złagodzić Irakijczykom skutki sankcji gospodarczych nałożonych po najeździe Saddama na Kuwejt w 1990.
Były iracki rząd, z Saddamen Hussajnem na czele zażądał jednak od zaangażowanych w program firm łapówek w zamian tańszą ropę. Dyktator sprzedawał firmom ropę po zaniżonych cenach. Zyskami firmy dzieliły się z Saddamem.
Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA