Muszę wydać świadectwo pracy po wyroku sądu i po ugodzie zawartej z pracownikiem. Zmieniany jest tryb rozwiązania umowy na porozumienie stron. Czy taki dokument jest korektą, czy nowym świadectwem? Co z poprzednio wydanym? – pyta czytelniczka.
Precyzyjna odpowiedź jest trudna, bo nie wiemy, czy chodziło np. o wyrok przywracający pracownika na etat, czy o inny spór, w wyniku którego strony jednak postanowiły zgodnie zakończyć współpracę. Nie wiadomo też, czy i na ile szczegółowo przyjęły reguły tego rozstania, np. wskazały, co konkretnie ma być zapisane w dokumencie potwierdzającym przebieg zatrudnienia oraz kiedy go przekazać zwolnionemu.
Po porozumieniu
Zasady wydawania świadectw pracy oraz jego treść określa kodeks pracy i rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm., dalej rozporządzenie). Dotyczą one także skutków procesu o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie w związku z wadliwym rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jeśli etatowiec wygra proces o odszkodowanie lub przywrócenie do pracy w związku z wadliwym rozwiązaniem w trybie art. 52 k.p., szef wydaje mu nowe świadectwo. Zawiera ono informację o rozwiązaniu za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę z powołaniem się na art. 97 § 3 k.p. (§ 5 ust. 4 rozporządzenia).
Gdy między stronami doszło do ugody i szef przystał na porozumienie stron, może mieć problem, jak zmienić świadectwo pracy podwładnego. A to dlatego, że rozporządzenie nie dostrzega ugody sądowej czy pozasądowej jako podstawy prostowania dokumentów o przebiegu i zakończeniu zatrudnienia. Można do niej próbować odpowiednio stosować jego § 5 i 6. Strony unikną jednak tych niejasności, jeśli precyzyjnie określiły treść, zasady i terminy wydania zaświadczenia o przebiegu zatrudnienia.
Z pewnością jednak po wyroku i ugodzie nowa musi być zawartość ust. 3 wzoru świadectwa pracy, czyli inny tryb rozwiązania umowy o pracę. U pracownika czytelniczki będzie to porozumienie stron, czyli art. 30 § 1 pkt 1 k.p., zamiast np. rozwiązania za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę, czyli art. 30 § 1 pkt 2 k.p. To właśnie przesądza o konieczności wydania nowego formularza, tak jak po prawomocnym orzeczeniu sądu o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania za niezgodne z przepisami wypowiedzenie lub rozwiązanie bez wypowiedzenia.
W takiej sytuacji, też na żądanie zatrudnionego, szef uzupełnia wydane mu świadectwo o dodatkową informację o tym orzeczeniu. Ponadto wystawia go nie później niż w ciągu trzech dni od uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie.
Czy przy ugodzie z byłym pracodawcą etatowiec też mógłby domagać się podania tej informacji w treści i szybkiego przekazania dokumentu? Wiele zależy od tego, czy w tym porozumieniu przewidziano taką ewentualność. Jeżeli jednak konsensus precyzyjnie obejmował treść, sposób i terminy przekazania nowego druku, takie żądanie pracownika będzie nadmierne.
Inaczej się stanie, gdy takie postanowienia między stronami nie zapadły. Przy czym nie ma tu znaczenia, czy o nich po prostu zapomniały, czy je świadomie pominęły. Wówczas zarówno uzupełnienie świadectwa, np. jego pkt 6 o informację, że wystawiono je na podstawie ugody zawartej w określonym dniu i dotyczącym sposobu rozwiązania angażu, jak i żądanie pracownika, aby otrzymać je w ciągu trzech dni, będzie w pełni uzasadnione.