fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Dochody Baracka Obamy za 2013 rok

Barack Obama
AFP
Zarobki prezydenta Stanów Zjednoczonych z roku na rok maleją. Według zeznania podatkowego w 2013 roku Barack Obama zarobił o niemal 120 tys. mniej niż rok wcześniej.
Prezydent Barack Obama ujawnił zeznanie podatkowe za 2013 rok. W zeszłym roku amerykański lider zarobił 481 tysięcy dolarów. Od tej kwoty odprowadził niemal 20 proc. podatek - ponad 98 tys. dolarów.
Zarobki Baracka Obamy w porównaniu z ubiegłym rokiem zmniejszyły się o ponad jedną piątą - w 2012 roku zarobił ponad 600 tysięcy dolarów. Wpływ na to miała słabsza sprzedaż książki prezydenta.
Putin w jednej piątej zarobków Obamy - dla porównania, Władimir Putin zanotował w ubiegłym roku dochód w wysokości 3,7 mln rubli - czyli równowartość 105 tysięcy dolarów.
Jak podaje Biały Dom, pierwsza para Stanów Zjednoczonych, pomimo mniejszych zarobków, przekazała w ubiegłym roku niemal 60 tysięcy dolarów na cele charytatywne.
Prezydent tym razem zapłacił za to wyższy podatek którym, ze względu na budżetową dziurę, zostali obarczeni najlepiej zarabiający obywatele Stanów Zjednoczonych.
Zarobki prezydenta spadają z roku na rok od 5 lat.
Obama najwyższe dochody odnotował w 2009 roku. Właśnie wtedy najlepiej sprzedawały się jego książki ("Dreams from My Father" i "The Audacity of Hope"), a na konto łącznie wpłynęło 5,5 miliona dolarów.
W USA roczne zarobki głowy państwa z tytułu piastowania urzędu wynoszą 400 tysięcy dolarów.
Biały Dom podał informację dotyczącą dochodu wiceprezydenta Joe Bidena. W 2013 roku zarobił 407 tys. dolarów i zapłacił 23 proc. podatku.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA