fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Prezydent Ugandy: Nie wiedziałem, co robią homoseksualiści

Prezydent Ugandy Yoweri Museveni
AFP
Prezydent Ugandy, który dziś podpisał antygejowską ustawę, mówi w rozmowie z CNN, że geje są "obrzydliwi" i że nie wiedział, co oni właściwie robią.
W rozmowie z CNN Yoweri Museveni oświadczył, że jego zdaniem bycie homoseksualistą jest nienaturalne i sprzeczne z ideą człowieczeństwa.
- To obrzydliwe. Kim oni są? - pyta zdziwiony prezydent. - Powiedziano mi niedawno, że to, co robią, jest straszne. Obrzydliwe. Byłem gotów nie podpisywać ustawy, jeśli udowodniono by, że człowiek rodzi się takim nienormalnym  gejem, ale nie ma na to dowodów. Museveni podpisał dziś ustawę podczas publicznej uroczystości.
Uganda debatowała nad karaniem homoseksualizmu od 2009 roku. Początkowo w projekcie ustawy znalazła się nawet kara śmierci dla czynnych homoseksualistów. Ogólnoświatowe oburzenie projektem tej ustawy i groźby wstrzymania pomocy gospodarczej i zerwania umów handlowych spowodowały, że wycofano z niej karę śmierci. Ostatecznie parlament Ugandy w grudniu ubiegłego roku uchwalił tekst ustawy, zamieniając karę śmierci na dożywocie za czynności homoseksualne, gdy jedna z osób jest zarażona HIV, jest recydywistą albo uprawia seks z nieletnim. Za aktywny homoseksualizm grozi długoletnie więzienie. Początkowo prezydent Ugandy wahał się, czy podpisać ten dokument. Argumentował, że podczas jego uchwalania w parlamencie nie było większości posłów. Ostatecznie jednak zdecydował się na podpisanie antygejowskiego prawa. Museveni powiedział CNN, że Zachód nie powinien wymuszać przestrzegania swoich przekonań. - Szanujcie afrykańskie społeczeństwa i ich wartości - powiedział. - Nawet jeśli się z nimi nie zgadzacie, zachowajcie spokój. Pozwólcie nam rządzić naszym społeczeństwem. Jeśli się okaże, że robimy to źle, na pewno się od niego o tym dowiemy - zapewnił prezydent. W reakcji na podpisanie antygejowskie ustawy sekretarz prasowy Białego  Domu wydał oświadczenie, w którym czytamy: " Zamiast po stronie wolności, sprawiedliwości i równości dla swoich obywateli, prezydent Ugandy opowiada się za penalizacją homoseksualizmu, a tym samym, za dyskryminacją części obywateli swojego kraju". "Uchwalone prawo to coś więcej niż afront i zagrożenie dla społeczności gejowskiej w Ugandzie. Odzwierciedla ono niewywiązywanie się państwa ze zobowiązań do ochrony praw człowieka i podważa wysiłki na rzecz zdrowia publicznego, w tym wysiłki na rzecz walki z HIV i AIDS. Będziemy nadal wzywać rząd Ugandy do uchylenia tego odrażającego prawa i działania na rzecz ochrony uniwersalnych praw człowieka" - brzmi oświadczenie. Antyhomoseksualne postawy są w Ugandzie powszechne. Według ostatnich badań 96 procent społeczeństwa nie akceptuje homoseksualizmu. Prezydent Ugandy podpisał antygejowską ustawę
Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA