fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Premie za obroty są bez VAT

Premie pieniężne nie podlegają VAT - wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych. Ich obciążenie oznaczałoby podwójne opodatkowanie tej samej czynności.
Czy premie pieniężne są opodatkowane? W związku ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2008 r. – wykluczeniem prawa do odliczenia podatku z faktur za czynności niepodlegające opodatkowaniu – zastanawiamy się, jak nasi nabywcy powinni je dokumentować. - pyta czytelnik.Odpowiadają autorzy „Komentarza VAT 2008”: Adam Bartosiewicz, doktor nauk prawnych i Ryszard Kubacki, doradca podatkowyZ orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że premie pieniężne nie podlegają VAT. Ich obciążenie oznaczałoby w istocie podwójne opodatkowanie tej samej czynności.Przykładowo w wyroku z 22 maja 2007 r. (III SA/Wa 4080/ 06) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził: „Za usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT nie można uznać obrotów w wysokości określonej umownie osiągniętych przez nabywcę towarów. Premia wypłacona przez sprzedawcę, w przypadku osiągnięcia określonego progu obrotów, nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi”.Ta...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA