fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Internetowe zakupy domeną Polaków

Piotr Mazurkiewicz
Polacy najbardziej ze wszystkich środkowoeuropejskich nacji polubili zakupy w Internecie
Zakupy w sieci są coraz popularniejsze. W ubiegłym roku zrobiło je 5 mln Polaków, o 1 mln więcej niż rok wcześniej – podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, powołując się na dane GUS.
Jak wynika z kolei z danych firmy Gemius, Polacy w naszym regionie są jednymi z największych entuzjastów zakupów w sieci. Na głowę bijemy nie tylko Rosję, ale także Rumunię czy Litwę. – Zjawisko łatwo wytłumaczyć – zainteresowanie zakupami w sieci płynie z Zachodu, dlatego do nas dotarło wcześniej – mówił Łukasz Jadachowski z eBay.pl podczas debaty zorganizowanej z okazji Europejskiego Dnia Konsumenta przypadającego na sobotę, 15 marca. Z opublikowanego niedawno raportu Obserwator przygotowanego przez bank Cetelem wynika jednak, że Polakom nieco brakuje do europejskiej czołówki. Tylko 18 proc. z nas kupuje w sieci, podczas gdy wśród Niemców odsetek ten wynosi 62 proc., a wśród Brytyjczyków 57 proc.
Nieco bardziej optymistyczne dane wynikają z badania TNS OBOP przeprowadzonego na zlecenie UOKiK. Zakupy w sklepie internetowym w ostatnim roku zrobiło niemal 70 proc. z nas. Większość robiła takie zakupy jednak tylko kilkakrotnie lub wręcz raz. Najchętniej (48 proc. wskazań) kupujemy odzież i obuwie książki (43 proc.) oraz sprzęt AGD i RTV – wybrało go 36 proc. ankietowanych. Nadal nie mamy zbyt dużej wiedzy na temat przysługujących nam praw, także podczas dokonywania zakupów w sieci. 72 proc. Polaków jest przekonanych, że zaopatrując się przez Internet, mają takie same prawa jak w tradycyjnym sklepie. Tymczasem, jak podkreśla UOKiK, kupując na odległość, konsumenci mają możliwość odstąpienia od umowy bez podania przyczyn. Zdaniem Michała Herde z Federacji Konsumentów ludzie dlatego chętniej kupują towary na aukcjach, bo dzięki tej formie łatwo mogą porównać ich ceny. Jego zdaniem główną wadą takiej transakcji jest brak możliwości odstąpienia od niej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA