fbTrack

Film

Zmarł Peter O’Toole

Peter O’Tool, aktor i reżyser. Zmarł 14 grudnia 2013 roku.
AFP
W wieku 81 lat, w londyńskim szpitalu, zmarł Peter O’Tool, aktor, tytułowy Lawrence z Arabii z filmu Davida Leana.
Urodził się w Irlandii, 2 sierpnia 1932 roku, w rodzinie rzymskokatolickiej irlandzkiego bukmachera Patricka Josepha O'Toole'a. Kiedy miał rok rodzina przeniosła się do północnej Anglii. Od 1937 roku mieszkał w Leeds.
We wczesnej młodości chciał został dziennikarzem, ale gdy jako siedemnastolatek wystąpił pierwszy raz na scenie Civic Theatre w Leeds, zakochał się w aktorstwie. W latach 1952-1954 studiował w Królewskiej Akademii Sztuk Dramatycznych w Londynie, potem trafił do Abbey Theatre's Drama School w Dublinie. Peter O'Toole był wybitnym aktorem teatralnym. Zasłynął kreacjami szekspirowskimi w przedstawieniach „Hamleta", „Troilusa i Kresydy", „Poskromienia złośnicy", „Kupca weneckiego". Karierę ekranową zaczął w serialu „Szkarłatny kurzyślad " w 1956 r., od początku lat 60. zaczął pojawiać się na dużym ekranie. Sławę przyniosła mu rola archeologa, podróżnika i agenta wywiadu Thomasa E. Lawrence'a w dramacie Davida Leana Lawrence z Arabii. Dostał za nią nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA), nominacje do Oscara i Złotego Globu.
Znakomite kreacje stworzył m.in. w filmach: „Lord Jim "(1965), „Becket" (1964), „Lew w zimie" (1968), „Żegnaj Chips" (1969), „Kaskader z przypadku"( 1980), „Mój najlepszy rok" (1982), „Ostatni cesarz (1987), „Wenus (Venus, 2006). W 2003 roku otrzymał honorowego Oscara za całokształt artystyczny. W 1999 roku zadebiutował jako reżyser i producent komediodramatu telewizji BBC „Jeffrey Bernard jest niedysponowany". Nigdy nie ukrywał, że miał problem z alkoholem. Kilka razy, grając alkoholików w filmie i na scenie, mówił o tym otwarcie w wywiadach. Gdy zachorował w 1970 roku na raka żołądka, rzucił picie. Po operacjach pokonał raka. Przed rokiem wydał oświadczenie, że kończy swoją aktorską karierę. Powiedział wówczas, że praca przyniosła mu wielkie spełnienie emocjonalne i finansowe, pozwoliła poznać i zaprzyjaźnić się z wieloma wspaniałymi ludźmi, z którymi dzielił los artysty naznaczony zarówno sukcesami, jak i nieuniknionymi porażkami. Ale nie dotrzymał słowa. Zagrał jeszcze w „Katherine of Alexandria", przyjął rolę w „Mary" Alister Grierson. Miał za swoje role 8 nominacji do Oscara, ale żadna z nich nie zamieniła się w statuetkę. W 2003 roku, gdy dostał Oscara honorowego za całokształt twórczości, początkowo chciał odmówić przyjęcia go. „Zachowajcie go do czasu, gdy skończę 80 lat. Jeszcze jestem w grze" — stwierdził. W końcu jednak statuetkę przyjął, śmiejąc się, że zawsze dotąd był „świadkiem pana młodego, nigdy panem młodym". — Irlandia straciła giganta ekranu i sceny — powiedział po śmierci Petera O'Toola prezydent Irlandii i bliski przyjaciel aktora Michael Higgins.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL