fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Promocja turystyczna

Brescia na cztery pory roku

archiwum prywatne, Anna Kłossowska kloss Anna Kłossowska
Na narty, nad morze, do odkrywania prehistorii i starożytności oraz smakowania wina zapraszało lombardzkie miasto podczas warsztatu. Do Brescii pojechali też polscy touroperatorzy
Cortina Travel, Furnel Travel i Nesto Andrzej Walczak – te trzy biura podróży oraz dwie dziennikarki zostali zaproszeni na warsztat Arte' in citta, Sztuka w mieście, zorganizowany przez lokalną organizację turystyczną Bresciatourism w Brescii.
- Nasze miasto jest ciągle nieznane zagranicznym turystom – zauważa Emilio del Bono, burmistrz Brescii. – Tymczasem figuruje na liście UNESCO dzięki zabytkowemu kompleksowi Santa Giulia-San Salvatore wraz z otaczającą go strefą archeologiczną, uważaną za najcenniejszą w północnych Włoszech. Pół godziny stąd mamy nasze „morze", czyli jezioro Garda, a w pobliżu rozpościerają się winnice  Franciacorta. W godzinę dojedzie się do doliny Camonica słynącej z tysięcy rysunków naskalnych z IV w p.n.e. – również na liście UNESCO, na narty, ale i do Mediolanu oraz miasta zakochanych - Werony. Dlatego też organizując prezentację i spotkanie z touroperatorami pragniemy popularyzować nasze strony – dodaje.

Polacy mile widziani

Na spotkanie zaproszono w sumie 20 zagranicznych touroperatorów – najwięcej z Francji, bo aż pięciu, a następnie z Polski i Niemiec – po trzech, Rosji, Belgii i Szwecji – po dwóch oraz po jednym z Danii, Austrii i Norwegii. Wśród zagranicznych mediów Polacy jako jedyni mieli dwóch reprezentantów.
Wszyscy uczestnicy dostali foldery z pięknymi zdjęciami przetłumaczone na polski, co na włoskich imprezach branżowych jest raczej nowością. Zawierały one pełną ofertę turystyczną prowincji: od sztuki, poprzez wakacje aktywne, góry i narciarstwo, golf i spa do wina. Nota bene prowincja Brescii uchodzi za jedną z najlepiej radzących sobie pod względem ekonomicznym we włoskim kryzysie i to na każdym kroku widać. Warsztaty były zorganizowane niezwykle sprawnie, a charakterystycznych dla Włochów kłopotów z porozumieniem się z zagranicznym klientem tym razem nie było – wszyscy uczestnicy mówili lepiej lub gorzej, ale zrozumiale, po angielsku.
– Liczba turystów z Polski i Rosji stale rośnie – mówi Carlo Massoletti, dyrektor generalny Bresciatourism. – Przede wszystkim nad jeziorem Garda, gdzie można wypoczywać w kurortach z bardzo rozwiniętą bazą noclegową i uprawiać sporty wodne. Jednak naszym celem jest pokazanie teraz innych możliwości wypoczywania, połączonych ze zwiedzaniem. W tym najnowszych naszych pereł, jak dopiero odkryta IV Cela Świątyni Republikańskiej – zaznacza. To rzeczywiście wyjątkowe miejsce, na razie udostępnione tylko uczestnikom warsztatu, bo pełne fresków pomieszczenia przypominają do złudzenia salony domów starożytnej elity w Pompejach i Herkulanum – prawdopodobnie zresztą malowali je ci sami artyści!

Czym chata bogata

Brescię i prowincję reprezentowało na imprezie  25 podmiotów, w tym Stowarzyszenie Hotelarzy z Brescii (w sumie siedem obiektów, m.in. Best Western – Hotel Brescia Est).
– Kiedyś w naszych hotelach zatrzymywali się pojedynczy Polacy, biznesmeni. Obecnie są to całe rodziny, wybierające przede wszystkim trzy, ale i cztery gwiazdki, bo za noc w hotelu tej kategorii cena wynosi tylko 80 euro – podkreśla Alessandro Fantini, przewodniczący stowarzyszenia. – Poza tym, jeśli wcześniej wasi rodacy trafiali do nas przez przypadek, to teraz coraz częściej robią to świadomie i wiedzą, czego chcą, a my staramy się im to dać – dodaje.
W każdym hotelu jest pełno folderów promujących miasto i okolice, jak w pokazowym, pięciogwiazdkowym Vittoria, pełnym marmurów i żyrandoli ze szkła z weneckiej wyspy Murano.
– Bicie miedzianych monet, mielenie ziarna połączone z pieczeniem chleba, lepienie glinianych garnków – w naszym Archeoparku dzieciaki i dorośli nie będą się nudzić – gwarantuje Vanessa Marcolla, reprezentująca interaktywny park, stworzony w Val Camonica tuż obok strefy autentycznych, prehistorycznych rysunków naskalnych. Można tutaj zatrzymać się w odtworzonych domkach na palach, pływać pirogą, poznać historię sprzed tysięcy lat, z czego często korzystają wycieczki szkolne. – Mamy kompletną ofertę dla Polaków nad jeziorem – chwali się Greta Capelli z Konsorcjum Jeziora Garda Lombardia. – W północnej części wybrzeża nastawiamy się na sporty wodne, w południowej na zwiedzanie – chociażby willi pisarza Gabriela D'Annunzia połączone z degustacją win. Przyznaję jednak, że Garda jest obecnie zdominowana przez Rosjan, którzy nocują w 4-5 gwiazdkowych obiektach. Dlatego na targi wybieramy się głównie do Moskwy – dodaje.
– Nie da się ukryć, że najwięcej Polaków do naszej prowincji przyjeżdża na narty – w rejon Adamello – zauważa Monica Danieletti, reprezentująca prowincję Brescii. Z kolei Carolina Giorgietti proponuje turystykę rowerową na Nizinie Padańskiej.

Fortepiany i samochody sportowe

Zaproszeni na warsztat touroperatorzy z Polski nie kryli zadowolenia. – Bardzo dobrze przygotowana impreza, mnóstwo informacji i możliwość skontaktowania się z touroperatorami z innych krajów – to bez wątpienia atuty – mówi Magdalena Nawrocka z Nesto. – Dotąd nie znałam w ofercie tego rejonu Włoch, a przecież ten kraj to jeden z głównych kierunków oferowanych przez moje biuro. Myślę, że najciekawsza jest propozycja nad jeziorem Garda, zwiedzanie połączone z degustacją wina w rejonie Franciacorta.
- Dzięki tym warsztatom zyskałam pomysły na nowe programy – cieszy się Izabela Szybińska z Cortina Travel. – Warto w nich pokazać muzeum starych samochodów Mille Miglia, Muzeum Mody, czy zaprosić na koncerty Konkursu Pianistycznego – planuje.
Konkurs Pianistyczny w Bresci, o którym wspomina Szybińska gromadzi gwiazdy – w tym roku był nią Rafał Blechacz. Z kolei Mille Miglia organizuje od 1927 r. co roku, w maju paradę aut sportowych, ściągającą fanów motoryzacji  z całego świata.
– Bardzo dobrym pomysłem jest połączenie warsztatu z możliwością zwiedzenia całego regionu – zauważa z kolei Jadwiga Jabłonkowska z Furnel Travel. Rzeczywiście, wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w jednej z czterech wycieczek organizowanych przez Bresciatourism do najciekawszych miejsc regionu: nad jezioro Garda, do rejonu winiarskiego Franciacorta – połączone z oglądaniem tamtejszych, średniowiecznych zamczysk,  szlakiem prehistorycznym do Doliny Camonica oraz na Nizinę Padańską.
Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA