fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Stworzymy polskie szyfry

Prezentacja urządzenia szyfrującego skonstruowanego w Wojskowej Akademii Technicznej przez zespół prof. J. A. Gawineckiego
Fotorzepa, Magda Starowieyska MS Magda Starowieyska
Polska zbuduje własne urządzenia i algorytmy szyfrujące, które będą strzegły rządowych tajemnic.
Jak ustaliła „Rz", Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy na ten cel 120 mln zł. Umowa uruchamiająca projekt ma zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu.
Ten tajny projekt naukowy to m.in. odpowiedź na ujawnione ostatnio afery podsłuchowe, których ofiarą padli m.in. najważniejsi europejscy politycy oraz ujawnienie istnienia rządowych programów do inwigilacji baz danych internetowych gigantów.
Prace zespołów w projekcie będzie koordynować powołane w kwietniu tego roku Narodowe Centrum Kryptologii MON. W ramach konsorcjum w projekcie udział wezmą też podległa resortowi obrony Wojskowa Akademia Techniczna oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Dodatkowo NCK współpracuje z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową NASK oraz politechnikami Warszawską i Wrocławską.
Szczegóły projektu są niejawne. Jego celem ma być „zwiększenie zdolności i kompetencji kryptologicznych RP". Z naszych informacji wynika, że efektem projektu mają być prototypy urządzeń i narzędzi kryptograficznych, które będą chronić informacje niejawne.
Prototypy mają powstać już za dwa lata, a nad ich stworzeniem będzie pracować ok. 120 matematyków i kryptologów.  Prototypy, jeszcze przed produkcją, zostaną poddane certyfikacji przez wojskowy i cywilny kontrwywiad oraz wdrożone w systemach teleinformatycznych resortu obrony narodowej.
Prace nad projektem mają rozpocząć się już w grudniu. – Plan modernizacji polskiej armii nie powiedzie się bez odbudowy kompetencji wojska w obszarze narodowej kryptologii – mówi „Rz" gen. bryg. Krzysztof Bondaryk, dyrektor NCK.
Jego zastępca Piotr Markowski dodaje, że głównym zadaniem NCK jest odbudowa i utrzymanie jurysdykcji państwa polskiego w zakresie narodowej kryptografii oraz stworzenie i rozwój strategii ochrony tajemnic narodowych przez narodowe rozwiązania kryptograficzne. Zadania te będą realizowane w kooperacji z polskim przemysłem działającym na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa. – Zwiększenie dostępności narodowych rozwiązań kryptograficznych pozwoli na dywersyfikację dostaw oraz wyeliminowanie zagrożeń związanych z użytkowaniem urządzeń zagranicznych – mówi „Rz" Markowski.
Choć głównym beneficjentem projektu będzie przede wszystkim polska armia, to na projekcie ma skorzystać szeroko rozumiane bezpieczeństwo państwa.
Współpraca NCK z NASK dotyczyć będzie w szczególności zdolności obrony w cyberprzestrzeni. Co to ma wspólnego z kryptologią? – Bezpieczeństwo teleinformatyczne, w tym również bezpieczeństwo cyberprzestrzeni, w ogromnej mierze zależy od skutecznego i trwałego wykorzystywania technologii kryptologicznych, w tym kryptografii, czyli nauki o tworzeniu szyfrów, oraz kryptoanalizy, czyli nauki łamania zabezpieczeń kryptograficznych – wyjaśnia Michał Chrzanowski, dyrektor NASK.
I dodaje, że projekt, na który rząd wyłożył właśnie 120 mln zł, ma być modelowym przykładem działań innowacyjnych państwa: – Te środki popłyną przede wszystkim do naukowców. Ci stworzą rozwiązania, które będą służyły bezpieczeństwu narodowemu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA