fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rosja sprzedaje swoje gazy cieplarniane

Iwona Trusewicz
Rosja rozpoczęła obrót kwotami emisji gazów cieplarnianych. Pierwsza transakcja ma wartość 70 mln euro
Do transakcji między fińską kompanią energetyczną Fortum i rosyjską TGK-1 doszło na początku marca. Finowie kupili 5 mln ton gazów, które do 2012 roku wyemitują elektrownie w St. Petersburgu. Razem z kwotą emisji koncern kupił też od państwowego funduszu energetyczno-węglowego RAO JES 25 proc. akcji TGK-1 oraz 29 proc. akcji działającej na Uralu kampanii energetycznej TGK-10 o wartości 800 mln euro.
Docelowo Fortum chce mieć w TGK-10 do 76 proc. akcji. Finowie zapowiadają inwestycje w obie firmy w wysokości ok. 2,2 mld euro. Pieniądze zostałyby przeznaczone na modernizację 5 elektrociepłowni St. Petersburga, z których jedna została wybudowana w czasach carskich, a inna w latach 20. ubiegłego wieku. Wymienione ma też być 700 km starych rur ciepłowniczych, którymi ucieka ok. 6 proc. transportowanego w mieście ciepła. W kupionych elektrowniach i ciepłowniach Finowie zamierzają wykorzystywać najnowsze technologie, tak aby w przyszłości móc zarabiać na obniżonej emisji gazów. Rosja jest jednym z tych sygnatariuszy protokołu z Kioto, który emisji gazów cieplarnianych (głównie CO2) nie musi ograniczać, bo wypuszcza ich do atmosfery mniej niż w 1990 r. W końcu 2004 r., gdy Rosja ratyfikowała protokół, kraj ten emitował o 36 proc. mniej gazów niż na początku lat 90. Przede wszystkim za sprawą upadku energochłonnej gospodarki socjalistycznej oraz kryzysu z lat 1997 – 1998, gdy wiele zakładów zbankrutowało.
W sprzedaży certyfikowanych kwot emisji gazów Rosja widzi obecnie dobry interes. Szefowie państwowego Energetyczno-Węglowego Funduszu RAO JES zapowiedzieli, że tylko w tym roku chcą zawrzeć z europejskimi klientami 99 umów na sprzedaż w sumie 50 mln ton emitowanego przez rosyjskie zakłady dwutlenku węgla. Fińskie Fortum należy do czołówki branży w Europie Północnej. Ma udziały w 500 elektrowniach i ciepłowniach, w tym w czterech w Polsce. Zatrudnia 8,2 tys. ludzi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA