fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

SN: Spółka nie odpowiada za przestępstwa skarbowe prezesa

SN potwierdził, że spółka nie odpowiada za przestępstwa skarbowe swojego prezesa
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych nie dotyczy przestępstw osób zarządzających.
Sąd Najwyższy wydał ważne dla firm orzeczenie. Uznał, że spółka nie odpowiada za przestępstwa skarbowe swojego prezesa (sygn. akt: V KK 187/13).
W rozpatrywanej sprawie chodziło o niezapłacony podatek. Pół roku po tym, jak został ukarany prezes, prokurator okręgowy złożył wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności również samej spółki. Dostała ona 1 tys. zł kary.
Spółka się nie odwołała, kasację złożył jednak prokurator generalny. Stwierdził, że nie można było ukarać spółki, ponieważ nie zawiniła w tej sprawie.
Podobnego zdania był Sąd Najwyższy. Podkreślił, że spółka może odpowiadać tylko wtedy, gdy przestępstwo zostało popełnione na skutek „braku należytej staranności w wyborze" niektórych osób lub z powodu „braku należytego nadzoru" nad tymi osobami. Przepisy wprost wskazują, o jakie osoby chodzi, i nie są to członkowie zarządu.
Tak więc odpowiedzialność tzw. podmiotów zbiorowych, np. spółek albo fundacji, jest zawężona i nie dotyczy przestępstw osób zarządzających. Wynika to z ustawy z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA