fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Inwestycje w wojsko pomogą Polsce

Fotorzepa, Darek Gorajski DG Darek Gorajski
Po raz pierwszy w historii Polski wielkie pieniądze, jakie zainwestujemy w polskie wojsko, będą równocześnie pieniędzmi zainwestowanymi w polskie technologie i wynalazczość - powiedział premier Donald Tusk podczas inauguracji roku akademickiego w Akademii Obrony Narodowej.
- Po raz pierwszy w historii Polski wielkie pieniądze, jakie zainwestujemy w polskie wojsko, będą równocześnie pieniędzmi zainwestowanymi w polskie technologie, polską wynalazczość, gospodarkę. Dlatego na wniosek ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka zdecydowaliśmy się tak twardo postawić na polonizację tych największych inwestycji w modernizację polskich sił zbrojnych, po to, aby w czasie pokoju pieniądze na wojsko służyły jak najlepiej w cywilnej przestrzeni - powiedział szef rządu.
W połowie września rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia wieloletniego programu modernizacji sił zbrojnych. Do 2022 r. na 14 najważniejszych programów operacyjnych budżet państwa przeznaczy 91,5 mld zł, w tym w latach 2014-2016 - 15,9 mld zł. Program zostanie ujęty w projekcie budżetu państwa na 2014 r.
Rząd zdecydował też o powołaniu polskiej grupy zbrojeniowej, grupującej spółki z dziedziny obronności. Polska grupa zbrojeniowa ma skupiać wszystkie kluczowe przedsiębiorstwa pracujące ma rzecz obronności; do grupy mają należeć m.in. Huta Stalowa Wola, Polski Holding Obronny i 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych.
Tusk wyraził przekonanie, że "ta synergia będzie także kontynuowana i będzie najważniejszym dziełem tych, którzy dzisiaj zaczynają naukę, wielką przygodę z polskim wojskiem w Akademii Obrony Narodowej". - Takiej determinacji, wiary w to, że nasze wspólne działania mają sens, odwagi, kompetencji, kwalifikacji, życzę wszystkim, którzy tu w tych murach rozpoczynają swoją edukację - zaznaczył premier.
- To naprawdę od was, szczególnie od waszych kwalifikacji, będzie zależało bezpieczeństwo przyszłych pokoleń. Czuję, będąc dzisiaj z wami, że Polska będzie naprawdę w dobrych rękach - przekonywał szef rządu.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA