Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Ankarze, zespołem kieruje dr Kutalmis Gorkay. Poinformował o tym turecki dziennik „Hurriyet Daily News". Archeolodzy odkopali trzy fenomenalnie zachowane mozaiki podłogowe przestawiające portrety bogów oraz wielkich postaci starożytnego świata. Znajdują się one w ruinach antycznego miasta Zeugma opodal współczesnego Gaziantep na południu Turcji, nad Eufratem.
Zeugma (po grecku most pontonowy, połączenie) została założona około 300 roku p.n.e. przez Seleukosa, jednego z generałów Aleksandra Macedońskiego. Miasto strzegło przeprawy przez Eufrat.
W 64 roku p.n.e. opanowali je Rzymianie, od tego momentu jeszcze zyskało na znaczeniu. Była tam ulokowana komora celna (archeolodzy znaleźli ponad 65 tys. glinianych i kamiennych pieczęci do oznakowania towarów) przynosząca miastu i jego mieszkańcom ogromne dochody. Przez Zeugmę przechodził główny szlak handlowy tego regionu. Bogaci ludzie wznosili nad wodą wspaniale zdobione wille, rezydencje.
Zachwycające ruiny
Gdy w XV wieku plemiona tureckie osiadły nad Eufratem i odkryły ruiny opuszczonego już wówczas miasta, prezentowały się one wciąż jeszcze tak okazale, że przybysze powzięli przekonanie, iż jest to pozostałość siedziby legendarnej królowej Saby.
Jednak Eufrat, który dał temu miastu potęgę, po upływie dwóch tysiącleci częściowo je pochłonął. W 2000 roku 30 proc. starożytnego miasta zalały wody Eufratu spiętrzone zaporą w Birecik. Archeolodzy szacują, że w mieście oprócz innych budynków było około 3 tys. luksusowych rezydencji.