Złotoryja: znaleźli ślady najstarszej szubienicy w Polsce

Pozostałości murowanej średniowiecznej szubienicy miejskiej odkryli na Górze Mieszczańskiej w Złotoryi naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Aktualizacja: 10.08.2016 17:04 Publikacja: 09.08.2016 18:10

Złotoryja: znaleźli ślady najstarszej szubienicy w Polsce

Foto: Uniwersytet Wrocławski, Maksym Mackiewicz

Miejsce to nosiło niegdyś nazwę Góry Szubienicznej, ale aby zatrzeć jego przykrą tradycję, zaczęto je obsadzać drzewami i w efekcie powstał park, dokładna zaś lokalizacja miejsca straceń poszła w zapomnienie.

Mimo że od XV w. wykonano kilkadziesiąt egzekucji, badacze nie natrafili na żadne groby. Archeolodzy odkryli cały fundament szubienicy. Jego średnica wynosi 7,65 m, jest to największa z dotychczas rozpoznanych szubienic na Śląsku. Do budowy użyto miejscowego piaskowca i kamieni polnych. We wnętrzu szubienicy archeolodzy znaleźli setki kości zwierzęcych, szczątki ludzkie, mocno zniszczone, należały do zdecydowanej mniejszości. Przez cały czas użytkowania wnętrze szubienicy służyło jako śmietnik, gdzie przypuszczalnie umieszczano poniewierające się szczątki zwierzęce z rakarni nachodzącej na dawne miejsce straceń.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców